Do běloruských ulic vyšly tisíce žen. Bezpečnostní složky zasahovaly proti studentům

V běloruském hlavním městě Minsku v sobotu studenti na několika místech protestovali proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Kvůli účasti na nepovolených demonstracích bylo zadrženo až třicet lidí, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na běloruskou policii. Na jedné z akcí proti studentům zasáhly maskované bezpečnostní jednotky, jejichž příslušníci odvlekli některé protestující do dodávkových vozů.

Studenti z Minské státní jazykové univerzity protestovali na několika místech v běloruském hlavním městě, včetně náměstí Jakuba Kolase nebo ulice Karla Marxe v městském centru.

Během sobotního odpoledne na oddělené demonstraci uskutečnily pochod Minskem také tisíce žen a jeden z jejich sloganů zněl „Ruce pryč od dětí“, napsala agentura Reuters. Některá média odhadují, že se protestu zúčastnilo přes deset tisíc lidí.  

Běloruský prezident v sobotu prohlásil, že demonstranti svým počínáním šíří koronavirus. Dříve přitom pandemii nemoci covid-19 označoval za „psychózu“, kterou lze vyřešit pitím vodky a navštěvováním sauny.

„Potácíme se po ulicích, otíráme se jeden o druhého. Kde je v tom dodržování sociálního odstupu a tak dále? Děláme vše, abychom oddálili okamžik, kdy se s touto nemocí rozloučíme. To je nepřijatelné,“ řekl Lukašenko na zasedání vlády, které vysílala televize.

Cichanouská se setká s polským premiérem

Do Varšavy v sobotu podle agentury Reuters také dorazila běloruská opoziční aktivistka Olga Kovalková, která tvrdí, že ji k odchodu z Běloruska donutily tamní úřady. Kovalková byla v Bělorusku 25. října odsouzena k deseti dnům vězení.

„Zástupci policie a běloruského ministerstva vnitra ke mně přišli a řekli, že pokud nebudu souhlasit s odchodem ze země, budu čelit dlouhému věznění,“ uvedla Kovalková na tiskové konferenci ve Varšavě. Dodala, že byla z vězení dopravena na hranici a následně vstoupila na polské území.

Ve středu by měla Varšavu navštívit opoziční kandidátka na prezidentku Svjatlana Cichanouská a setkat se s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Politička, která se uchýlila do exilu v Litvě, v pátek vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby „zastavila do očí bijící porušování lidských práv a cynické nerespektování lidské důstojnosti přímo uprostřed Evropy“.

„Volby“

Protirežimní demonstrace v Bělorusku propukly po oznámení drtivého vítězství Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna a trvají už čtyři týdny. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Cichanouská.

Lukašenko obvinění z volebního podvodu odmítá. Od začátku srpna vyšly do běloruských ulic statisíce lidí po celé zemi, aby protestovaly proti volebním výsledkům. Opozice požaduje, aby se Lukašenko vzdal prezidentského úřadu a propustil veškeré politické vězně, aby se konaly nové volby a aby bylo vyšetřeno policejní násilí z prvních dnů po 9. srpnu.

Většina evropských států společně s USA odsoudily běloruský volební proces a kritizují Lukašenka za tvrdý přístup policistů k protestujícím a opozici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...