Po protestech v Sofii jsou desítky zraněných a zadržených. Organizátoři viní ze střetů provokatéry

Přes padesát zraněných, většinou policistů, muselo být ošetřeno v nemocnici po středečních střetech demonstrantů s policií před bulharským parlamentem v Sofii. Devět desítek lidí policie při potyčkách zadržela. Informovala o tom v noci na čtvrtek agentura AFP. Ráno agentura DPA uvedla, že policie v Sofii přes noc odstranila stany, v nichž téměř dva měsíce blokovali protestující dopravu v centru bulharské metropole. Při tom nebyl nikdo zraněn ani zadržen, uvedla DPA.

Středeční demonstrace před bulharským parlamentem
Zdroj: Reuters Autor: Stoyan Nenov

Pozdě večer ale policie zadržela přes šedesát lidí po střetech s radikálními účastníky demonstrace, která se konala před bulharským parlamentem. Na ní se sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Bojka Borisova. Šlo o jeden z největších protestů během dvouměsíčních manifestací. Už během dne při potyčkách policie zatkla na tři desítky lidí.

Organizátoři středeční demonstrace, která se konala u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce, vyzvali předem k pokojné manifestaci a střety s policií označili za akci provokatérů, uvedla agentura Reuters.

Někteří demonstranti házeli na budovu parlamentu vejce, jablka a odpadky. Podle policie se také snažili převrátit policejní vozy a napadali policisty pepřovým sprejem. Napětí před bulharským parlamentem vzrostlo pozdě večer, kdy radikální protestující házeli na policisty i zápalné lahve a petardy. Policie proti nim použila vodní dělo.

Vláda podle demonstrantů selhala v boji s korupcí

Na středeční demonstraci v Sofii Bulhaři křičeli „Demisi!“ a „Mafie!“. Viní totiž vládu Bojka Borisova, že selhala v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným oligarchům. K demisi vyzval Borisovovu středopravou vládu i prezident Rumen Radev.

Borisov, který je s menšími přestávkami premiérem už od roku 2009, slíbil, že odstoupí, až parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, jež by by mělo schvalovat novou ústavu. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je udržet se déle ve funkci.