Demonstranti v Bulharsku odmítají premiéra Borisova, v Sofii se sešli k „velkému národnímu povstání“

Tisíce Bulharů se před sídlem parlamentu v Sofii sešly na jednom z největších protestů během dvou měsíců demonstrací požadujících odstoupení premiéra Bojka Borisova. Mezi protestujícími a policií vypukly potyčky, policisté použili pepřové spreje a několik lidí zatkli. Demonstranti naopak házeli vejce, jablka a odpadky na budovu parlamentu. Podle náčelníka policie v hlavním městě byly asi dvě desítky strážců zákona zasaženy neznámou látkou, kterou proti nim protestující použili.

Video Události
video

Události: Bulhaři žádají odchod premiéra Borisova

Demonstrace se sešla u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce. Účastníci akci označili za „velké národní povstání“ v odpovědi na vládní záměr přijmout novelu ústavy. Novela by mimo jiné snížila počet poslanců na 120 a vedla by k rychlejšímu konci některých hojně kritizovaných státních úředníků.

Protestující obviňují trojnásobného premiéra Borisova, že selhal v boji proti korupci, která podle nich narušuje právní stát a přináší výhody mocným magnátům v nejchudší zemi Evropské unie. Borisov nepřipouští, že by v Bulharsku bujela korupce víc než jinde. Setrvání v úřadu označuje za klíčové pro překonání pandemie koronaviru. „V časech pandemie je potřeba, aby stát i jeho vedení zůstalo jednotné,“ tvrdí Borisov.

Protesty v Sofii
Zdroj: Reuters
Autor: Stoyan Nenov

„Nedostatek morálky vedení“

Prezident Rumen Radev v parlamentu vyzval Borisovovu středopravou vládu k odstoupení a apeloval na poslance, aby návrh nové ústavy odmítli. „Nebyla to absence nové ústavy, co lidi přivedlo do ulic, ale nedostatek morálky ve vedení, rozpadání státnosti a korupce,“ prohlásil.

Demonstranti v centru Sofie
Zdroj: Reuters
Autor: Stoyan Nenov

Borisov slíbil, že odstoupí, pokud parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, které by mělo schvalovat novou ústavu. Není však pravděpodobné, že získá dost hlasů, aby prosadil svůj plán, poznamenala agentura Reuters.

Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je déle udržet Borisova ve funkci.

Bulharsko, které vstoupilo do Evropské unie v roce 2007, řadí nevládní organizace Transparency International mezi nejvíce zkorumpované členské státy. Dosud žádný vysoce postavený hodnostář nebyl kvůli obvinění z korupce odsouzen.