Belgická média v pondělí zveřejnila detaily k smrti Jozefa Chovance, který v únoru 2018 zemřel po potyčce s policií ve městě Charleoi v tamní cele. Případ otřásl veřejností zejména proto, že ze záběrů z vězeňské kamery je poznat, že se policisté v cele smějí a jedna policistka zvedá ruku v nacistickém pozdravu, zatímco další policisté na zraněném muži klečí. „Žádná velká škoda, pokud ho ztratíme,“ komentuje na kamerových záznamech zdravotní sestra stav umírajícího Slováka.
„Žádná velká škoda, pokud ho ztratíme.“ Belgická média zveřejnila detaily o smrti Slováka
Jozef Chovanec, který často z pracovních důvodů cestoval mezi Slovenskem a Belgií, byl zadržen 23. února 2018 na letišti v Charleroi poté, co se dostal do potyčky s policisty. Byl totiž vyveden z letadla, kde se podle policie choval násilně a kapitán letadla proto odmítal se strojem vzlétnout. Britská BBC uvedla, že Chovanec údajně odmítl na žádost stevardky předložit palubní vstupenku. Vlámský server VRT News tuto informaci popřel s odkazem na očité svědky, kteří tvrdí, že Chovanec spíše nerozuměl, než že by nechtěl spolupracovat. Odmítli také, že by se choval agresivně.
V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit poté, co opakovaně narážel hlavou do dveří cely, až začal krvácet.
Vlámské deníky De Morgen a Het Laaste Nieuws byly první, které videozáběry z jeho zadržení zveřejnily. Slovensko si poté oficiálně stěžovalo u belgické vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že policejní násilí bylo „nepřípustné“ a chování belgických strážců zákona vůči slovenskému občanovi „absolutně“ odsuzuje. V reakci na pobouření slovenské i belgické veřejnosti rezignoval na funkci druhý nejvýše postavný policista v Belgii André Desenfants.
Do cely plné moči a výkalů se lékaři nechtělo
V pondělí se deník De Morgen tématem opět zabýval, věnoval mu dvě a půl strany textu. Redakce deníku měla údajně možnost prostudovat dokumenty z policejního vyšetřování a právě detaily ze spisu nyní zveřejnila.
Z něj vyplývá, že lékař byl k Chovancovi přivolán čtyři hodiny po zadržení, o půl dvanácté v noci. Deník uvádí, že podle doktora byla cela plná moči a výkalů, proto do ní ani nevstoupil a zadrženého se pouze slovně zeptal, jestli je v pořádku. „Bez toho, aby Slováka důkladně vyšetřil, potvrdil, že z lékařského hlediska je možné, aby zůstal i nadále zavřený,“ popisuje slovenský server SME.
Po zhruba hodině a půl od tohoto momentu začal Chovanec údajně mlátit hlavou o dveře. Na záznamench z kamery z půl páté ranní, tedy zhruba po deseti hodinách od zadržení, je poznat, že má Slovák celou hlavu zakrvácenou.
„Musíme jít dovnitř, jinak budeme vynášet mrtvolu,“ říká jeden z policistů na záznamu z průmyslové kamery.
Žádná ztráta, okomentovala prý možnou smrt zdravotní sestra
Deník SME dále uvádí, že policisté ani netušili, jaké národnosti zadržený je. Mysleli si, že jde o Němce, protože nerozuměli vlámštině, kterou se snažil Chovanec mluvit. Dvaadvacetiletá policistka proto v reakci nacistickým gestem zahajlovala, což v Belgii vyvolalo demonstrace proti institucionálnímu rasismu. Údajně mělo gesto odkazovat na film Grand restaurant pana Septima, ve kterém herec Louis de Funes napodobuje Hitlera.
Tento značně kontroverzní moment, o kterém reportovala i největší světová média, se stal v 5:01 ráno. O tři minuty později přišel do cely lékař a sestra, kteří už zadrženému Slovákovi nenahmatali pulz. „Dáme mu něco. V každém případě to nebude velká ztráta, jestli ho ztratíme,“ cituje De Morgen zdravotní sestru. Nakonec se rozhodli pro injekci, která už ale nic nezměnila.
Lékař do protokolu uvedl, že k zástavě srdce došlo před 5:03. Chovanec byl poté v komatu převezen do nemocnice, kde se ho ale zdravotníkům nepodařilo oživit. Soudní lékař Francois Beauthier má o příčině smrti jasno: mechanické udušení.