Navzdory riziku jste v sobě našli sílu i odhodlání, ocenila Čaputová účastníky Slovenského národního povstání

Civilizační hodnoty je potřeba bránit dřív, než se objeví první náznaky jejich ohrožení. V projevu na oslavách výročí Slovenského národního povstání (SNP), které bylo ozbrojenou revoltou Slováků za druhé světové války proti fašismu, to uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

„V srpnu 1944 jste věděli, že žijete v době, kdy lidský život jakoby ztratil svou cenu. Každý odpor vůči tehdejšímu režimu se trestal smrtí nebo vězením. Navzdory riziku jste našli v sobě sílu i odhodlání a zapojili jste se do ozbrojeného boje proti fašismu a nacismu,“ řekla Čaputová přítomným účastníkům SNP.

SNP, do něhož se po jeho vypuknutí v srpnu 1944 zapojili bojovníci mnoha zemí včetně Česka, bylo nakonec potlačeno. Slovensku, které bylo za války spjato s nacistickým Německem, ale pomohlo zařadit se mezi členy vítězné protinacistické koalice. Povstáním byly také položeny základy k poválečné obnově společného státu Čechů a Slováků. V současnosti si Slovensko výročí zahájení SNP připomíná státním svátkem.

„Na každém z nás záleží, na kterou stranu se ve sporech své doby postaví a zda se zasadí za hodnoty, které Slovensku pomohou, aby bylo svobodnou, nezávislou, demokratickou, humánní a prosperující zemí,“ uvedla Čaputová při ceremonii v Banské Bystrici na středním Slovensku, která byla za války centrem povstání.

Význam povstání ocenili také premiér a předseda parlamentu

Také předseda slovenského parlamentu Boris Kollár a premiér Igor Matovič ocenili význam SNP. Podle Kollára se povstání řadí k nejvýraznějším mezníkům v novodobých dějinách Slovenska. Za nebezpečí současnosti označil Kollár návrat neofašismu a neonacismu.

Matovič řekl, že účastníci SNP dodali odvahu celému Slovensku. „SNP bylo povstání proti lidem, kteří říkali, že ne všichni jsme si rovni,“ řekl Matovič. Dodal, že povstání nepředstavovalo jen vzpouru vůči těm „špatným“ zvenčí, ale i vůči jejich kolaborantům na Slovensku.

Podobu letošních oslav přitom poznamenala pandemie koronaviru. Podle zpravodaje ČT na Slovensku Petra Obrovského se hlavní akce mohlo zúčastnit pouze tisíc hostů. „Mezi nimi byli politici, zástupci samospráv a samozřejmě pamětníci nebo velvyslanci působící na Slovensku,“ upřesnil Obrovský.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Petr Obrovský k oslavám výročí začátku SNP

Ze slovenských parlamentních stran se vůči SNP v minulosti opakovaně vymezili představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, jehož formace se k válečné Slovenské republice hlásí.