Spojené státy opustily konzulát v čínském Čcheng-tu

Američtí diplomaté v pondělí opustili konzulát Spojených států v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Čína tak reagovala krok Washingtonu, který rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Obě strany se přitom vzájemně obvinily, že pracovníci těchto misí vyvíjeli činnost odporující jejich diplomatickému statusu. Konzulát v Čcheng-tu ukončil provoz v 10:00 místního času (04:00 SELČ) poté, co vypršela lhůta 72 hodin pro jeho vyklizení. Kontrolu nad budovou pak převzala Čína, informoval server BBC News.

Plaketa na konzulátu byla odstraněna
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

Na záběrech čínské státní televize CCTV bylo vidět, že v 06:18 místního času (0:18 SELČ) byla na budově konzulátu v provincii S'-čchuan spuštěna americká vlajka. Již předtím ke konzulátu přijely stěhovací vozy. Policie okolí budovy uzavřela a zablokovala zahraničním novinářům jakýkoliv pohled na pozemek. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že po vypršení lhůty čínští představitelé vstoupili do objekt a „převzali jeho správu“.

„Konzulát byl středobodem našich vztahů s obyvateli západní Číny včetně Tibetu po 35 let,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. „Jsme zklamáni rozhodnutím čínské komunistické strany a budeme se dál snažit zůstat ve spojení s lidmi tohoto důležitého regionu prostřednictvím našich dalších diplomatických misí v Číně,“ dodalo ministerstvo.

„Americká vlajka na budově konzulátu byla svěšena pár hodin před desátou ráno místního času,“ napsal na Twitter zpravodaj BBC v Číně Stephen McDonell. Podle čínské státní televize CCTV to bylo v 6:18 ráno místního času (0:18 SELČ). Konzulát také patrně opustili zaměstnanci. Policie však okolí budovy uzavřela, čímž zablokovala jakýkoliv pohled na pozemek. U vztyčených bariér hlídali uniformovaní i do civilních šatů oblečení policisté.

V neděli odpoledne ke komplexu v Čcheng-tu přijely stěhovací vozy, jež ho zase po pár hodinách opustily. Pozdě v noci k budově dorazil také tahač bez návěsu, který následně odjel s velkým kontejnerem.

Než policie oblast uzavřela, očekávané uzavření konzulátu přilákalo skupinky přihlížejících. Lidé se zastavovali a fotografovali, čímž během slunné neděle blokovali průchod na již tak plném chodníku.

Čína o uzavření konzulátu rozhodla krátce poté, co Bílý dům na začátku minulého týdne nařídil do 72 hodin ukončit provoz čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

Ukončení konzulátu přilákalo pozornost obyvatel
Zdroj: Reuters
Autor: Thomas Peter
 

Podle Reuters je situace nejhorší za deset let

Čínsko-americké vztahy jsou nejhorší za poslední desetiletí, píše agentura Reuters. Spory mezi oběma mocnostmi v uplynulých měsících vyvstaly ohledně obchodu, technologií, pandemie covidu-19 i zpřísňování dohledu nad Hongkongem.

Kromě velvyslanectví v Pekingu mají nyní Spojené státy v pevninské Číně čtyři konzuláty, a to ve městech Kuang-čou (Kanton), Šanghaj, Šen-jang a Wu-chan. Další americký konzulát je v Hongkongu.

Zastupitelský úřad v Čcheng-tu, fungující od roku 1985, byl považován za strategicky významný, neboť se nacházel relativně blízko Tibetu. Podle agentury Reuters měl téměř 200 zaměstnanců, z nichž 150 byli místně najatí pracovníci.

Číňané v USA vedle velvyslanectví ve Washingtonu mají nyní v provozu čtyři konzuláty - v New Yorku, Chicagu, San Francisku a Los Angeles.