Sázka na české skláře. Na jihu Francie si oblíbili jejich schopnost inovace

Skláři z českých zemí mají jméno i za hranicemi a například ve francouzské Provence také působí. Tamní známá sklárna zastavila kvůli pandemii výrobu na tři měsíce, teď se tam provoz pomalu rozbíhá.

Video Události
video

Události: Čeští skláři ve Francii

Do starobylého městečka Biot na jihu Francie dorazila pověst sklářů z Česka i oni samotní. Přijíždět začali před asi patnácti lety. Dnes tvoří většinu zaměstnanců. Podle majitele nejen dokonale ovládají svoji profesi, ale zejména v inovacích a nápadech vždy přinášejí něco navíc. „Je to vaše tradice, jste zemí skláren a skla,“ říká dílenský mistr Marc Berlie.

„Dostal jsem se sem náhodou, přes kamaráda, když sháněli skláře, tak mě oslovil a já jsem tu šanci využil,“ popisuje sklář Roman Bastl. Jenže před čtvrt rokem čeština v dílně utichla. Pandemie koronaviru a následná přísná karanténa se nevyhnula žádnému odvětví.

Přesné ztráty ještě nejsou spočítané, ale budou značné. Francie je špičkovým luxusním zbožím proslulá. Jeho výrobu ani zájem o něj před několika lety nezastavila ani ekonomická krize. Krizi sanitární ovšem přežívá s mnohem většími problémy.

Aby to zvládla, sází biotská sklárna na to, v čem je tradičně silná – na originalitu. „Vynalezli jsme bublinkaté sklo. Naše sklárna byla také první, která otevřela svůj ateliér veřejnosti,“ pyšní se majitel Serge Lechaczynski. Ta může obdivovat výjimečná umělecká díla v přilehlé galerii, ale hlavně sledovat v dílně při práci mistry svého oboru.