Britský mladík, jenž shodil dítě z vyhlídky, dostal 15 let vězení

Britský soud poslal na 15 let do vězení mladíka, který loni shodil z vyhlídky londýnské galerie Tate Modern šestiletého chlapce z Francie. Londýnský trestní tribunál Old Bailey v pátek konstatoval, že mladík trpící vážnou psychickou poruchou měl v úmyslu dítě zabít, informovala stanice BBC. Chlapec pád přežil, má ale trvalé následky.

Nová budova Tate Modern
Zdroj: ČTK/PA Autor: Dominic Lipinski

Tehdy 17letý Jonty Bravery po zatčení uvedl, že čin spáchal s cílem někomu v galerii ublížit, aby mohl být ve zprávách. Podle agentury Reuters trpí poruchou autistického spektra, obsedantně kompulzivní poruchou a nejspíše také poruchou osobnosti.

Pád z balkonu na terasu ležící o pět pater níže oběť přežila, podle britské prokuratury ale mělo dítě po incidentu zlomenou páteř, ruce a nohy a krvácelo do mozku. Jde o chlapce z Francie, který byl ve slavné londýnské galerii v rámci rodinné dovolené. Jeho rodiče minulý měsíc oznámili, že jejich syn se zotavuje, je ale stále na vozíčku a má problémy s mluvením, jezením a pamětí. Charitativní sbírka vyhlášená na léčbu chlapce zatím vynesla 235 tisíc eur (asi 6,3 milionu korun).

Bravery byl od října držen v psychiatrické léčebně Broadmoor Hospital západně od Londýna. Soudce ale nyní rozhodl, že bude přesunut do vězení.