Trump uspořádal po více než třech měsících předvolební mítink, doprovázely ho protesty

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer místního času mítinkem v Tulse v Oklahomě obnovil své předvolební akce, které přerušil na více než tři měsíce kvůli pandemii nemoci covid-19. Stalo se tak i přes varování představitelů zdravotnických úřadů ohledně přetrvávajícího nebezpečí nákazy koronavirem a navzdory riziku střetů Trumpových stoupenců a odpůrců ve městě, napsala agentura AP. Podle agentur přišlo na mítink méně lidí, než se očekávalo, možná za to může internetový vtípek, napsal deník The New York Times.

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Tulse v Oklahomě

 

Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Vucci

Trump obvinil média, že voliče od účasti na akci odrazovala. Ve svém projevu pak rovněž napadl demonstrace proti rasismu reagující na smrt černocha George Floyda při zatýkání policií a hájil také svůj postup proti pandemii. V obou případech šlo totiž o témata, kvůli kterým se v poslední době stal terčem kritiky.

„Levicový dav se snaží vandalským způsobem ničit naše dějiny, znesvětit památníky, strhávat sochy a trestat a pronásledovat každého, kdo se nepodvolí jejich požadavkům absolutní kontroly. My se nepodvolíme,“ prohlásil republikánský prezident, který v současné době v průzkumech veřejného mínění zaostává za svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem. Toho Trump na mítinku označil za „loutku radikální levice“.

Trump hovořil téměř dvě hodiny a k tématu protirasistických protestů se několikrát vrátil. „Pokud získají moc demokraté, pak tady budou velet výtržníci a nikdo nebude v bezpečí,“ řekl. Podle něj je proto zvláště v této době potřeba hájit druhý ústavní dodatek, který Američanům zaručuje právo nosit zbraň. „Když vidíte na ulicích ty šílence, tak je sakra fajn, že máme zbraně.“ 

Trump inovoval slovník. Covid-19 tentokrát překřtil na „kung flu“

Ke zvládání koronaviru, jímž jsou Spojené státy v absolutních číslech postiženy nejhůře, Trump řekl, že USA dělají velké množství testů, a proto mají velké množství nakažených. Podle webu Worldometers, který shromažďuje data o pandemii, testují Američané srovnatelně s ostatními západními zeměmi.

„Když v takové míře testujete, nacházíte více případů. Řekl jsem svým lidem, aby testování zpomalili,“ prohlásil Trump, podle něhož bylo v USA otestováno již 25 milionů lidí. Nejmenovaný představitel Bílého domu podle agentury Reuters řekl, že prezident tento svůj výrok „očividně myslel jako vtip“.

Stanice CNN také upozornila, že Trump, který o covidu-19 opakovaně hovoří jako o „čínské chřipce“, tentokrát svůj slovník znovu inovoval a překřtil nemoc na „kung flu“, když flu je anglicky chřipka.

Stát Oklahoma ve volbách v roce 2016 výrazně podpořil Trumpa. Odhadovalo se, že mítink na stadionu s kapacitou 19 tisíc diváků by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od zavedení protiepidemických omezení v březnu.

Trump tento týden řekl, že o vstupenky na akci měl zájem milion lidí. Volební tým proto zřídil rovněž venkovní prostor pro ty prezidentovy příznivce, kteří by se dovnitř z kapacitních důvodů nedostali. Zástupy zájemců o účast na shromáždění ale nakonec zůstaly daleko za očekáváním a na stadionu bylo množství sedadel a míst k stání volných. Venkovní zóna zůstala prakticky úplně prázdná.

Trumpa „porazili teenageři z tiktoku“, uvedla senátorka Alexandria Ocasiová-Cortezová

Uživatelé sociálních sítí nyní tvrdí, že za zklamání současného šéfa Bílého domu, který dopředu sliboval, že v aréně „nebude ani jediné prázdné místo“, může jejich internetový žertík. Lidé totiž sdíleli na sociálních sítích výzvu, aby si každý, kdo neměl v úmyslu na shromáždění dorazit, rezervoval několik míst, napsal deník The New York Times (NYT).

Fanouškovské skupiny korejského popu vyzvaly Trumpovy odpůrce, aby si vytvořili rezervaci na Trumpův mítink, která je zdarma, a přesvědčili k tomu i své přátele. Nikdo z nich pak samozřejmě neměl v úmyslu do Tulsy vyrazit. Uživatelé, většinou teenageři, pak sdíleli videa, jak tančí před vytištěnými zprávami potvrzené rezervace na mítink. Jiní se zase bavili tím, že vymýšleli vtipné výmluvy, proč nemohou na shromáždění dorazit. Výzva se pak objevila i na Twitteru, Instagramu a Snapchatu.

„Většina lidí své příspěvky po jednom dni zase smazala, protože jsme nechtěli, aby Trumpova kampaň začala něco větřit,“ citoval NYT youtubera Elijaha Daniela.

Když mluvčí kampaně Parscale na Twitteru napsal, že účast na akci narušili „radikální demonstranti“, odpověděla mu demokratická senátorka Alexandria Ocasiová-Cortezová, že Trumpa „porazili teenageři z tiktoku“. Republikánský stratég Steve Schmidt ve svém komentáři uvedl, že „americká mládež uštědřila Trumpovi tvrdou ránu“.

Trump sám o nižší účasti přímo ale nemluvil. Hovořil ale o tom, že jeho přívržence mohli odradit demonstranti, které označil za „bandu maniaků“. Přímo u stadionu ale lidem ve vstupu dovnitř žádní protestující nebránili, podle agentury Reuters byly venku jen zhruba tři desítky lidí, kteří přišli podpořit hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších. 

V centru Tulsy se pak v noci na neděli SELČ sešly stovky Trumpových odpůrců, kteří na některých místech zablokovali dopravu. Trumpovo předvolební shromáždění totiž přišlo v době už několik týdnů trvajících protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Mítink se měl původně konat v pátek, ale prezident ho posunul kvůli svátku ukončení otroctví. Podle AP je historie města poznamenána rasovým napětím.  

Šest lidí, kteří pomáhali s mítinkem, mělo pozitivní test na koronavirus

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu v Tulse přišli, neměli navzdory doporučení zdravotnických úřadů nos a ústa zakryté rouškou. Tu dostali u vchodu do stadionu a většinou si ji nasadili. Také jim byla změřena teplota.

V Tulse v posledním týdnu vzrostl počet případů koronaviru a ředitel místního zdravotnického úřadu vyzýval k odkladu mítinku. Republikánský guvernér Oklahomy Kevin Stitt ale prohlásil, že shromáždění bude bezpečné. Mluvčí Trumpovy kampaně pro volby 2020 Tim Murtaugh nicméně v sobotu oznámil, že šest lidí, kteří pomáhali při přípravě předvolebního mítinku, mělo pozitivní test na koronavirus.

Farage dostal výjimku, aby mohl odjet do USA na Trumpův mítink

Na předvolební mítink Donalda Trumpa přicestoval i britský politik Nigel Farage, který kvůli tomu získal od amerických úřadů výjimku ze zákazu překročit hranice USA. Ta totiž platí kvůli koronavirové pandemii pro všechny občany Británie a dalších evropských zemí, napsal britský server Independent. Farage mohl do Spojených států odletět díky tomu, že úřady jeho cestu označily za „národní zájem“.

Šéf Strany pro brexit a bývalý dlouholetý europoslanec Farage patří v velkým příznivcům amerického prezidenta a podporoval ho i během jeho předcházející kampaně, kdy byla jeho soupeřkou demokratka Hillary Clintonová. Také Trump prohlašuje, že Farage je jeho přítel. Loni například britské vládě doporučoval, aby Farage přibrala do svého vyjednávacího týmu, který vedl rozhovory o vystoupení země z EU. 

Farage později na Twitteru zveřejnil svůj snímek, na němž pózuje se zdviženým palcem, s komentářem „V USA, jen 24 hodin do Tulsy“.

Britská média později informovala o tom, že fotografové zachytili Farage i přímo v zákulisí stadionu v Tulse, kde se shromáždění Trumpových příznivců odehrávalo.