Slovenský expremiér Pellegrini opouští Smer-SD. Založí novou stranu

Slovenský expremiér Peter Pellegrini ve středu oznámil odchod z mateřské strany Smer –⁠ sociálna demokracia. Zároveň naznačil, že připravuje založení nové strany. Vyvrcholil tak rozkol ve Smeru-SD, který byl do porážky v únorových volbách u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Pellegrini ještě v květnu veřejně vybídl šéfa strany Roberta Fica k odchodu z této funkce.

Video Události
video

Události: Pellegrini opouští Smer-SD

„Zanechávám značku Smer –⁠ sociálna demokracia jejímu otci zakladateli. Udělali jsme i chyby. Zahleděnost do sebe, podlehnutí pokušení moci. Selhání jednotlivců způsobilo, že značka Smer začala ztrácet lesk. Snažil jsem se vyvolat diskusi, že něco není dobré,“ řekl Pellegrini, který byl premiérem do výměny vlády letos v březnu a který v současnosti zastává funkci místopředsedy slovenské sněmovny.

Spolu s Pellegrinim by mohli ze Smeru-SD odejít i další poslanci. Pellegrini dříve pořádal tiskové konference s několika dalšími zákonodárci za Smer-SD, včetně jeho dalších dvou místopředsedů. „Moje představa je, půjdeme do založení standardní politické strany. Chceme pokračovat v sociálnědemokratické politice,“ řekl Pellegrini na tiskové konferenci ve svém rodišti Banské Bystrici. 

Podrobnosti ohledně nové strany zatím neřekl. Zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský upozornil, že podle průzkumu agentury Fokus by nová politická síla Petera Pellegriniho měla potenciál dostat se až na čelo politických preferencí. 

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT na Slovensku: Pellegrini založí novou stranu

Zdroj: ČT24

S Ficem se názorově rozešli

Fico podle Pellegriniho patří k nejúspěšnějším politikům na Slovensku, odcházející místopředseda strany ale netajil své spory s ním. „Cítil jsem, že každým dnem se od sebe vzdalujeme, naše vidění minulosti a budoucnosti se liší. Je férové, abychom tento stav dále neprodlužovali,“ řekl Pellegrini.

Pellegrini vystřídal Fica v čele vlády v roce 2018 poté, co Fico podal demisi v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini byl volebním lídrem Smeru-SD v letošních parlamentních volbách, ve kterých sociální demokraté dosáhli lepšího výsledku, než jim předpovídaly sondáže. Navzdory tomu ale skončili v opozici.

Smeru dlouhodobě klesá popularita 

Fico dosud diskuse o budoucnosti Smeru-SD veřejně nekomentoval. Podle listu Plus jeden deň Fico naposledy nabídl Pellegrinimu křeslo předsedy strany pod podmínkou, že on sám si na chod strany zachová vliv. Pellegrini řekl, že přímo od Fica takovou nabídku nedostal a že by s ní za daných podmínek ani nesouhlasil.

Smer-SD dlouhodobě čelí poklesu popularity. V únorových parlamentních volbách strana, jejíž vládnutí provázela řada různých kauz, dostala 18,29 procenta hlasů. Před čtyřmi lety byl její volební výsledek 28,28 procenta a ve volbách v roce 2012 až 44,4 procenta hlasů. Fico dříve neuspěl s ambicí stát se prezidentem či šéfem ústavního soudu.