Kočnerův bratr odmítl u soudu vypovídat. Dříve řekl, že se bavili o „sejmutí“ novinářů

Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba „sejmout“ dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou v pondělí přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy. Stíhaný Kočner to v reakci označil za lež. 

Video Zprávy ve 12: Soud kvůli vraždě Jána Kuciaka
video

Zprávy ve 12: Soud kvůli vraždě Jána Kuciaka

Zdroj: ČT24

Ivan Kočner byl v minulosti šéfem publicistiky ve veřejnoprávním Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Teď jako svědek využil práva u soudu nevypovídat. Zákon tuto možnost dává blízkým příbuzným obviněných.

„V jisté situaci, když jsem hovořil o nestandardních novinářských postupech z mé zkušenosti, v té situaci Marian řekl, že jednoho novináře je třeba ,sejmout‘ a poté ještě jednoho a pak dají pokoj,“ uvedl ve své starší výpovědi.

Jeho starší bratr Marian mu to prý řekl na rodinné oslavě, která se konala v roce 2012, tedy šest let před vraždou Kuciaka.

Dodal, že podnikatel vypadal nazlobeně a že o novinářích dále nehovořili. Obžalovaný Kočner v reakci v pondělí u soudu popřel, že by s bratrem na zmíněné oslavě hovořil o novinářích. Svého sourozence označil za nedůvěryhodnou osobu, která je ovlivňována médii.

Podle slovenského zpravodaje ČT Petra Obrovského se jednání zúčastnila i další obžalovaná Alena Zsuzsová, která údajně měla pro podnikatele vraždu zprostředkovat. V pondělí ráno soudu oznámila, že má zájem vypovídat, což dosud odmítala. Soud to vzal na vědomí, zatím není jasné, kdy jí dá k výpovědi příležitost. 

Video Události
video

Události: Marián Kočner u soudu

Vinu za smrt novináře odmítl

Marian Kočner v dubnu vyjádřil lítost nad vraždou Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová, vinu za smrt novináře ale odmítl.

Dva z původně pěti obviněných v případu, včetně Kuciakova vraha a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, se dříve doznali. Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.

Letos v únoru byl Marian Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.

Vražda investigativního novináře Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico.

V čele kabinetu ho v roce 2018 nahradil místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.