Kvůli tragédii na Loveparade v Duisburgu tresty nepadnou. Soud proces zastavil

Téměř deset let po tragédii na technoparty Loveparade soud v německém Duisburgu definitivně zastavil proces s posledními třemi obžalovanými. Jedno z nejnákladnějších trestních řízení v německých dějinách tak končí bez rozsudku, uvedla agentura DPA. V tlačenici na technoparty v západoněmeckém městě Duisburgu 24. července 2010 zahynulo 21 lidí a dalších 650 utrpělo zranění.

V tlačenici na Loveparade zahynuly dvě desítky lidí
Zdroj: Reuters Autor: Daniel Naupold

Neštěstí na Loveparade se odehrálo v okamžiku, kdy se několik desítek tisíc lidí snažilo dostat do areálu bývalého nákladového nádraží, kde se hudební akce konala. Na místo však vedla pouze jedna přístupová cesta, na kterou bylo možné se dostat jen dvěma podzemními tunely.

Kvůli obrovskému množství lidí, kteří ve stejnou dobu na místo směřovali, se vytvořila tlačenice a v davu propukla panika. Za oběť jí padlo 21 lidí. Dalších více než 650 osob utrpělo zranění. Oběti pocházely nejen z Německa, ale i ze Španělska, Itálie, Nizozemska, Austrálie nebo Číny.

Obžalovaných bylo původně deset

V únoru 2014 státní zastupitelství obvinilo deset lidí ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Čtyři zaměstnanci pořadatelské agentury podle prokuratury při plánování podcenili přípravu bezpečnostních opatření. Šest pracovníků radnice se mělo provinit tím, že schválilo uspořádání akce, přestože v plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky.

Proces se sedmi z deseti obžalovaných soud zastavil již loni v únoru. Zdůvodnil to tehdy tím, že individuální vina obžalovaných je malá nebo nanejvýš středně těžká.

Třem obžalovaným – zaměstnancům pořadatelské firmy Lopavent – tehdy soud nabídl zastavení procesu výměnou za zaplacení určité částky, což je postup, který lze v Německu uplatnit v případech, kdy předpokládaná vina obžalovaných není těžká. Proces pak končí bez potvrzení či zproštění viny.

Trojice to ale tehdy odmítla. Jeden z těchto tří obžalovaných to zdůvodnil tím, že se nechce práva na zproštění viny vzdát.

Opětovné zastavení procesu s posledními třemi obžalovanými soud navrhl na počátku dubna. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že kvůli pandemii covidu-19 lze očekávat další zdržení. Na konci letošního července by přitom uplynula promlčecí lhůta, která činí v případě zabití z nedbalosti v Německu deset let. Proti zastavení procesu protestovali rodinní příslušníci obětí tragédie i někteří zranění, kteří si dodnes nesou následky.

Soud: Vina by zřejmě prokázána byla

Původně bylo nyní v plánu představit u soudu posudek, který je hotový již od konce roku 2018 a celkem má 3800 stran. Odborník na dopravu Jürgen Gerlach v něm podle agentury DPA uvádí, že neštěstí na Loveparade bylo možné zabránit již v době plánování akce.

Soud také na začátku dubna uvedl, že by vina obžalovaným v případě pokračování procesu patrně byla prokázána, nicméně by jejich pochybení bylo zřejmě označeno za nepatrné a trest by se pohyboval v dolní části sazby, uvedl web listu Süddeutsche Zeitung.

V Německu podle agentury DPA skončilo jedno z nejnákladnějších trestních řízení v poválečných dějinách. Proces měl 184 jednacích dní. Vedlejších účastníků bylo tolik, že se líčení konala v poslední době ve velkém sále kongresového centra v Düsseldorfu. Přesto skončil soud bez rozsudku.