Za tragédii na Loveparade v Duisburgu půjde před soud deset lidí

Duisburg - Po tragédii na technoparty Loveparade v Duisburgu v roce 2010 chce německá justice poslat před soud deset lidí: čtyři z řad pořádající společnosti Lopavent a šest z vedení města. Obvinila je ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Mezi obviněnými nejsou policisté ani bývalý duisburský primátor Adolf Sauerland. Státní zastupitelství dokončilo přípravu žaloby tři a půl roku po tragédii, kdy v tlačenici zahynulo 21 lidí.

K tragédii na duisburské Loveparade došlo 24. července 2010, když se statisíce lidí snažily dostat do areálu bývalého nákladového nádraží, kde se akce konala. Na místo však vedla jen jedna přístupová cesta dosažitelná pouze dvěma podzemními tunely. V nich bylo v tlačenici a panice ušlapáno 19 lidí, přes 500 dalších bylo zraněno, dva z nich následně zraněním podlehli.

/*json*/{"map":{"lat":51.42123137797896,"lng":6.7720939980545,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":51.42086107344008,"lng":6.7720627784729,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Obviněni nejsou zasahující policisté ani exprimátor

Šest pracovníků radnice se podle státního zastupitelství provinilo tím, že schválili uspořádání akce, přestože v jejím plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky. Zbývající čtyři obvinění jsou pořadatelé akce, obviněným hrozí až šest let vězení.

Státní zastupitelství naopak neobvinilo policisty, kteří na místě zasahovali. Podle prokuratury velitel zásahu situaci nepodcenil, nebylo ale v jeho silách, aby hrozícímu neštěstí zabránil. Mezi obviněnými není ani bývalý duisburský primátor Adolf Sauerland, kterého obyvatelé města po Loveparade z funkce odvolali. Státní zastupitelství oznámilo, že vyšetřuje pouze trestní odpovědnost za tragédii, nikoli politickou nebo morální. Obviněn nebyl ani šéf pořadatelské agentury Rainer Schaller, protože se podle státního zastupitelství na plánování osobně nepodílel.

Státní zástupce Horst Bien na brífinku k Loveparade
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jan-Philipp Strobel/dpa

Čtyři zaměstnanci pořadatelské agentury podle prokuratury při plánování podcenili přípravu bezpečnostních opatření. Bien prohlásil, že obvinění museli vědět, že na příliš úzké přístupové cestě může dojít k životu nebezpečným situacím, přesto ale rozhodli o příchodu na Loveparade pomocí tunelů, z nichž vedla úzká rampa na vlastní místo konání technoparty. Prokuratura také pořadatelům vyčítá, že už tak úzkou přístupovou cestu ještě zúžili pomocí plotů. Šest pracovníků radnice se podle státního zastupitelství provinilo tím, že schválili uspořádání akce, přestože v jejím plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky. Prokuratura upozornila, že přístupová cesta na Loveparade byla příliš úzká vzhledem k očekávanému počtu účastníků akce, stavební úřad přesto Loveparade na vybraném místě povolil.

Tragédie na Loveparade v Duisburgu
Zdroj: ČT24

Podle prokuratury měla tragédie dvě příčiny. „Zaprvé, obvinění udělali vážné chyby při plánování a schvalování akce. Zadruhé, v den konání akce porušili povinnost dodržovat bezpečnostní předpisy,“ řekl duisburský prokurátor Horst Bien. 

„Měli jsme za úkol vyjasnit příčiny katastrofy a vyhodnotit je z pohledu trestního práva. Nepátrali jsme po politické nebo po morální zodpovědnosti, naším úkolem je zjistit trestní odpovědnost jednotlivých lidí,“ řekl Bien. Připustil ale, že příbuzné obětí takový postup zřejmě neuspokojí.


Vyšetřování odpovědnosti za tragédii na Loveparade trvalo tři a půl roku. „Byli bychom raději, kdybychom mohli výsledek vyšetřování představit dříve. Ale vzhledem ke komplexnosti případu bylo třeba provést vyšetřování v téměř bezprecedentním objemu,“ řekl Bien. Vyšetřovatelé pracovali s 900 hodinami videozáznamů z mobilních telefonů a průmyslových kamer, vyslechli kolem 3500 svědků a nechali si zpracovat několik znaleckých posudků.

Loveparade se poprvé konala v roce 1989 v Berlíně, kde si v následujících dvou desetiletích vybudovala pověst nejoblíbenější technoparty na světě a na vrcholu popularity na konci 90. let se jednotlivých ročníků účastnil více než milion lidí. V roce 2007 se Loveparade přesunula do Porýní, kde ji před Duisburgem hostily Essen a Dortmund. Po tragédii v Duisburgu už se další Loveparade nekonala.

Video Za tragédii v Duisburgu by mělo pykat 10 lidí
video

Za tragédii v Duisburgu by mělo pykat 10 lidí