Muž, který útočil u synagogy v Halle, byl obžalován ze dvou vražd a 68 pokusů o ni

Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zabil dva lidi, byl obžalován z dvojnásobné vraždy, 68násobného pokusu o vraždu, podněcování k nenávisti a dalších trestných činů. Podle agentury DPA o tom informovalo spolkové státní zastupitelství. Kdy začne soudní proces, zatím není jasné. 

Pieta u synagogy v Halle na snímku z října 2019
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Stephan Balliet, kterému bylo v době útoku 27 let, útočil u synagogy na nejdůležitější židovský svátek Jom kupir (Den smíření).

Byl přesvědčený, že v tento den budou její dveře všem otevřené. To se ale nestalo, a tak se s vlastnoručně vyrobenými zbraněmi a výbušninami dovnitř nedostal. V objektu bylo 52 věřících.

U synagogy ale zezadu několika ranami zabil čtyřicetiletou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem dvacetiletého muže, který prosil o život. Útočník svou akci natáčel kamerou umístěnou na helmě a záběry vysílal prostřednictvím internetu.

Po neúspěšném pokusu o přepadení syngogy z místa činu uprchl; v jednom městečku nedaleko Halle nechal své auto a ukradl vůz taxi. Zranil při tom dva lidi. Policie Ballieta zadržela asi o půldruhé hodiny později, když od taxíku utíkal poté, co s ním naboural. 

Útok vyvolal v Německu obavy z antisemitismu a extremisticky motivovaného násilí, připomíná agentura AP.

Balliet ve svých výpovědích uvedl, že původně chtěl útočit na muslimy, pak se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro „nespokojené bílé muže“, jako je on, „největším problémem“.