Členové Evropské lidové strany chtějí vyloučit Orbánův Fidesz

Pro vyloučení strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána z Evropské lidové strany (EPP) se kvůli kontroverznímu „protikoronavirovému“ zákonu vyslovili šéfové 13 členských stran, včetně předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. V dopise zaslaném předsedovi EPP Donaldu Tuskovi vyjádřili „hluboké znepokojení nad politickým vývojem v Maďarsku“.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: REUTERS Autor: Bernadett Szabo

Dopis podle rakouské agentury APA podepsali vedoucí představitelé členských stran EPP z České republiky, Belgie, Dánska, Finska, Litvy, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Řecka, Slovenska a Švédska. V případě Belgie a Švédska se jedná o dvě politické strany.

„Kroky maďarské vlády udělaly z Maďarska autoritářskou zemi. TOP 09 vždy bude stát na straně demokracie a práva. Na předsednictvu jsme se proto usnesli, že chceme, aby byl Orbánův Fidesz vyloučen z frakce EPP,“ uvedla předsedkyně TOP 09.

Mezi signatáři výzvy ale nejsou představitelé německých vládních stran CDU a CSU ani francouzských středopravicových stran. Svůj podpis nepřidal ani nynější slovinský premiér Janez Janša, který v posledních letech patří mezi Orbánovy spojence, poznamenal server Euractiv.

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který Orbánovu kabinetu umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu zákonodárného sboru. Kritici poukazují zejména na to, že rozšířené pravomoci nejsou nijak časově omezené. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Fidesz má už v EPP pozastavené členství od loňského března kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc této strany a v Evropské unii vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku. Vedení nejsilnější strany v Evropském parlamentu pozastavené členství v únoru prodloužilo na neurčito.