Pomozte nám, také jste po válce dostali pomoc, napsali starostové italských měst Němcům

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce vlády tamního regionu masivně zasaženého epidemií nemoci COVID-19. Text vyšel jako inzerce v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jeho autoři připomínají, že jiné státy po druhé světové válce souhlasily, aby se Německu snížil jeho dluh.

Vylidněné ulice italského Bari
Zdroj: Reuters Autor: Alessandro Garofalo

Itálie vykazuje nejvíce úmrtí na onemocnění způsobené novým koronavirem na světě. K úternímu večeru je v zemi 12 428 obětí, což představuje zhruba třetinu z celosvětového počtu. Téměř 106 tisíc lidí je v Itálii nakažených.

Země je přitom spolu s Řeckem nejzadluženějším členem Evropské unie. Minulý týden proto tyto dva státy s dalšími osmi členy EU přišly s výzvou, aby se ekonomická opatření po skončení epidemie, jež velmi pravděpodobně způsobí recesi, financovala společnými evropskými dluhopisy. Tuto iniciativu ale odmítla jak Evropská komise ústy své předsedkyně Ursuly von der Leyenové, tak jednoznačně Berlín i další státy jako Nizozemsko, Finsko a Rakousko.

„Milí němečtí přátelé, ke správným rozhodnutím dopomáhá paměť,“ stojí v dopise, pod nějž se podepsali italští starostové z pravicových i levicových stran, kteří spravují města na severu Itálie včetně epidemií těžce zasažených Bergama a Milána. Text podepsala i hlava regionu Emilia Romagna.

Jejich psaní je narážkou na rozhodnutí z roku 1953, kterým byla Německu odpuštěna část dluhu, aby se mohlo po válce hospodářsky vzpamatovat.

Italskou ekonomiku čeká hluboký propad

Italská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta a zadlužení země se do konce roku zvýší na 150 ze stávajících zhruba 135 procent hrubého domácího produktu, předpovídá institut Prometeia.

Spolková republika se naopak od roku 2014 pyšnila tím, že měla stále vyrovnané rozpočty. Bez deficitu byl plánován i ten letošní. Nakonec ale podle všeho zaznamená rekordní schodek.