Mali zvolilo parlament. Teroristům, únosu šéfa opozice i koronaviru navzdory

K volebním urnám ve městech západoafrického Mali se od nedělního rána dostavil zatím skromný počet voličů. Již několikrát odložené parlamentní volby tentokrát tamní vláda nezrušila. Konají se tedy pandemii koronaviru či únosu hlavního představitele opozice navzdory. V zemi působí v rámci mezinárodní protiteroristické operace i čeští vojáci.

Obyvatelé Mali ve dvou volebních kolech obnoví obsazení 147 křesel tamního parlamentu. Kvůli koronaviru, který se v zemi zatím potvrdil u 18 lidí, úřady voličům doporučily dodržovat základní bezpečnostní opatření jako časté mytí rukou nebo rozestupy.

V metropoli Bamaku se volební místnosti otevřely v osm hodin ráno tamního času a uzavřely v osmnáct hodin (dvacet hodin středoevropského letního času).

„Přišel jsem k volbám se strachem. Vidíte, že tu nikdo není. Možná je to proto, že je ráno, ale vzhledem k situaci je to normální,“ vylíčil agentuře AFP učitel Soulemane Diallo. V jeho volební místnosti nikdo bezpečnostní opatření nedodržuje, poznamenává dopisovatel agentury.

„Je to nesmysl, nikdo nezavedl žádná opatření. Žádné mýdlo, žádná voda!“ vykřikoval před jednou z dalších volebních místností v Bamaku jiný volič. Podle fotografa AFP po jeho odchodu někdo u vstupu k místnosti umístil barel s vodou a mýdlo.

Teroristé unesli lídra opozice

Kromě koronaviru má Mali celou řadu jiných problémů. Rozlehlý stát, jehož severní polovinu pokrývají písky Sahary, sužuje zhoršující se bezpečnostní situace. Tu mají na svědomí skupinky islámských radikálů s vazbami na teroristické sítě Al-Káida a Islámský stát.

Tuto středu skupina ozbrojenců ve středním Mali přepadla konvoj šéfa největší opoziční strany Soumailu Cissého. Politik je nyní údajně v rukou kazatele Amadoua Koufy, který vede islamistickou skupinu s vazbami na Al-Káidu. Spolustraníci Cissého však i přes únos svého šéfa voliče vyzvali k „masivní účasti“.

„V těchto těžkých dobách, jimiž naše země prochází, více než kdy jindy vyzýváme příznivce, aby znásobili své úsilí,“ nechal se slyšet mluvčí opoziční strany.

K volbám nemůže 200 tisíc lidí

Kvůli působení teroristů se volby ve značné části země vůbec konat nemohou. Volit nemůže ani zhruba 200 tisíc Malijců, kteří kvůli násilí uprchli z domovů. Právě kvůli neutěšené bezpečnostní situaci v zemi byly parlamentní volby – původně plánované už na konec roku 2018 – několikrát odloženy.

Proti ozbrojencům bojuje malijská armáda už od roku 2012, v zemi v rámci operace Barkhane působí také široká mezinárodní koalice, kterou vedle Francie, Německa, Británie, Norska, Estonska či Nizozemska tvoří i čeští vojáci.

„Bezpečnostní situace v Mali a v Sahelu zůstává předmětem vážných obav. Navzdory setrvalému tlaku národních, regionálních a mezinárodních sil organizované ozbrojené skupiny pokračují v destabilizaci velké části Mali a dosáhly až do Nigeru a Burkiny Faso. Nedávné útoky na tomto trojmezí, kde Islámský stát v regionu Sahary zpochybňuje autoritu místních států, donutily mezinárodní společenství, aby zaměřilo své úsilí právě na tuto oblast,“ uvedla v pátek v prohlášení koalice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 3 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 7 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...