Papež přijal rezignaci lyonského arcibiskupa Barbarina. Čelil obvinění, že tajil zneužívání dětí

Papež František přijal rezignaci lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina, kterého ve Francii soudili kvůli obvinění, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Informovala o tom agentura AFP. Soud přitom na konci ledna kardinála obvinění zprostil. Barbarin ve videu, v němž komentuje svůj odchod z funkce, vyjádřil naději, že krok umožní francouzské římskokatolické církvi otevřít „novou kapitolu“.

Papež František a arcibiskup Barbarin na snímku z března 2019
Zdroj: Reuters

Lyonského arcibiskupa loni v březnu soud nižší instance shledal vinným a uložil mu podmínečný trest šesti měsíců vězení za to, že mezi červencem 2014 a červnem následujícího roku nenahlásil informace o zneužívání chlapců knězem Bernardem Preynatem v 70. až 90. letech 20. století. Na konci ledna ale soud vyšší instance kardinála obvinění zbavil.

Preynat už dříve uvedl, že ho Barbarin a další církevní činitelé roky kryli. Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015. Na počátku ledna začal s bývalým knězem soud. Tomu Preynat řekl, že si nevzpomíná, kolik chlapců přesně zneužil. Odhadl ale, že nejméně 75. Obžaloba mu navrhla osmiletý trest vězení. Verdikt v tomto případu oznámí lyonský soud podle AFP 16. března.

Barbarin je dosud nejvýše postavený francouzský duchovní, který se zapletl do skandálu sexuálního zneužívání uvnitř římskokatolické církve. Po svém odsouzení v první instanci nabídl papeži Františkovi rezignaci. Hlava katolické církve ji ale tehdy odmítla přijmout. Po zproštění viny papeže znovu požádal o přijetí rezignace a tentokrát ji František přijal. Barbarinova nástupce zatím nejmenoval.