Ankara už nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy, naznačilo Turecko

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Ankara podle agentury Reuters vydala příkaz policii, aby okamžitě přerušila své pozemní i námořní operace cílené na omezení migrace. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Syrští uprchlíci
Zdroj: ČTK/AP Autor: Lefteris Pitarakis

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl k záležitosti ohledně zastavování uprchlíků vysoce postavený turecký činitel. Podle Reuters rozhodnutí souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků právě z Idlibu. 

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko. 

Ve čtvrtek nálet syrské armády v severozápadní syrské provincii Idlib usmrtil 33 tureckých vojáků. Podle agentury Reuters to oznámil guvernér sousedící jihovýchodní turecké provincie Hatay Rahmi Dogan. Dalších více než třicet vojáků bylo podle guvernéra zraněno a převezeno do nemocnice, jejich stav je vážný.

Reuters: Erdogan chce svolat schůzku s Ruskem

Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci monitoruje z Británie skrze své informátory v Sýrii, dříve informovala, že o život v Idlibu přišlo 34 tureckých vojáků. 

Turecko vyslalo do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Ve čtvrtek syrští povstalci dobyli zpět severosyrské město Sarákib.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce podle agentury Reuters kvůli krizi v oblasti narychlo svolat schůzku s ruským vedením, které podporuje Asada.

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 tisíc přes Řecko.

Přiliv utečenců touto trasou pomohla od roku 2016 výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.

V posledním roce se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.