Volební místnosti v Íránu se zavíraly na třikrát. Část lidí hlasování bojkotovala

Se zřejmě menším zájmem než před čtyřmi roky vybírali Íránci poslance příštího parlamentu. Mnozí totiž volby bojkotovali, protože režim nepustil tisíce reformních kandidátů. Úřady konec hlasování třikrát posunuly, aby umožnily přijít k urnám co největšímu počtu voličů. Menší účast podle pozorovatelů posílí pozice stoupenců tvrdé linie. Volební právo má 58 milionů Íránců, o jejichž hlasy se ucházelo na sedm tisíc kandidátů.

Íránské volby do parlamentu
Zdroj: Reuters Autor: Nazanin Tabatabaee/WANA

Ráno hned po otevření místností přišel hlasovat duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Voliče vyzval, aby do volebních místností dorazili brzy. „Hlasovat je náboženskou povinností(…), která rovněž zaručí íránské národní zájmy,“ řekl Chameneí. „Vyzývám Íránce, aby hlasovali co nejdříve,“ dodal.

Volební místnosti se otevřely v 05:30 SEČ a otevřené měly být deset hodin, do 15:30 SEČ, s možností prodloužení. Po třetím prodloužení se podle sdělení státní televize nakonec uzavřely o pět a půl hodiny později, tedy ve 21:00 SEČ.

Opoziční bojkot 

Agentura AFP napsala, že odpoledne íránského času (po poledni SEČ) se volební účast pohybovala kolem 19 procent. Podle polooficiální agentury Fars se v době, kdy mělo hlasování původně končit (15:30 SEČ), byla účast na celostátní úrovni kolem čtyřiceti procent.

O kandidaturu mělo původně zájem 14 tisíc lidí, ale po prověření znalci islámského práva z Rady dohlížitelů jich zůstala zhruba polovina. Vyřazeni byli především příznivci reforem a umírnění politici. Opozice kvůli tomu vyzývala k bojkotu hlasování.

Írán se chystá na parlamentní volby
Zdroj: Reuters
Autor: Wana News Agency

Agentura Reuters napsala, že konzervativci si zřejmě upevní svou pozici. Volby podle ní nebudou mít velký vliv na zahraniční politiku země ani na její jaderný program, o němž rozhoduje Chameneí. Dobrý výsledek ale může konzervativce posílit pro prezidentské volby, jež budou příští rok.

Přijďte i přes nespokojenost

U některých místností se tvořily fronty. V Teheránu byly vidět v jižních čtvrtích, kde žijí především konzervativci, zatímco mnohem menší účast byla na severu metropole, jehož obyvatelé ve dvojích prezidentských volbách v letech 2013 a 2017 dali hlas umírněnějšímu Hasanu Rouhánímu.

Prezident po odevzdání hlasu volební den označil „za slavnostní den v dějinách země“ a vyzval voliče, aby přišli k urnám, i když s vládou nejsou spokojeni. Některé Íránce od účasti odradily zprávy o přibývajících případech nákazy novým koronavirem a o úmrtí čtyř lidí. Většina případů je z města Kom. Oficiální íránská agentura IRNA napsala, že v tomto „posvátném městě“ zprávy o koronaviru „nadšení voličů nijak neovlivnily“.

Írán se chystá na parlamentní volby
Zdroj: Reuters
Autor: Wana News Agency

Hlasy se sčítají ručně. Konečné výsledky mohou být ohlášeny za tři dny, první předběžné se ale očekávají už v sobotu. Islámské poradní shromáždění má 290 členů, z nichž 285 se volí přímo, pět míst je určeno menšinám.