K soudu, jenž řeší vraždu Kuciaka, poprvé nesmí veřejnost. Znalec hodnotil psychiku Zsuzsové

V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky soud poprvé vyloučil veřejnost z hlavního líčení. Požádal o to obhájce obžalované Aleny Zsuzsové, protože vypovídali znalci o jejím duševním stavu. Senát poukázal na to, že Zsuzsová není odsouzená, má právo na ochranu osobních údajů a čelí silnému zájmu médií. Zsuzsová, která se jednání neúčastní, dříve podle médií přiznala, že trpí panickou poruchou.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Obrovský: Zsuzsová u soudu zatím nevypovídala

Znalecké posouzení duševního stavu obžalovaných je důležité nejen pro stanovení trestní odpovědnosti pachatelů, ale i pro stanovení výše trestu pro případ jejich odsouzení. Zsuzsové, která souhlasila s líčením v její nepřítomnosti, i dalším obžalovaným z Kuciakovy vraždy, hrozí odnětí svobody na 25 let nebo na doživotí.

Tento trest lze podle slovenského zákona uložit v případě, že není naděje na nápravu pachatele odsouzením k mírnějšímu trestu, což se zjišťuje právě znaleckým posudkem.

„Zdravotní stav Zsuzsové se popisuje i v obžalobě. Ona sama vypověděla, že má panickou poruchu, podle znalců bere roky antidepresiva, nicméně byla plně schopná vnímat svoje konání a je tak za to, co podle obžaloby provedla, plně zodpovědná,“ řekl zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

Líčení ve věci posouzení duševního stavu Zsuzsové trvalo asi tři hodiny. „Znalci v plném rozsahu trvali na závěrech svých znaleckých posudků. To znamená, že u této obžalované ani u jiných nebylo zjištěno, že by měli významným způsobem snížené rozpoznávací a ovládací schopnosti,“ sdělil právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic.

Předsedkyně senátu Ružena Sabová vyloučení veřejnosti na žádost advokáta Zsuzsové zdůvodnila kromě jiného ochranou osobních údajů obžalované. Prokurátor i Lipšic s návrhem obhajoby nesouhlasili. Příslušná směrnice o ochraně osobních údajů se podle nich nevztahuje na trestní řízení a slovenské soudy veřejnost z projednání znaleckých posudků o duševním stavu obžalovaných obvykle nevylučují.

Dílčí posudek na Kočnera: Náprava je značně omezená

Z dalších znaleckých posudků vyplynula možnost nápravy u obžalovaného Tomáše Szabóa, kterého jeho bratranec a střelec Miroslav Marček při dřívějším přiznání viny označil za svého řidiče při vraždě.

U podnikatele Mariana Kočnera, který si podle obžaloby Kuciakovu smrt objednal, považuje znalec nápravu za značně omezenou. Podle médií jde ale pouze o výsledek dílčího posudku, protože Kočner odmítl s odborníkem spolupracovat.

U soudu vypovídali také další znalci. Podle obhajoby jejich závěry z místa dvojnásobné vraždy jsou v rozporu s tím, jak skutek popsal Marček. Ten se dříve přiznal, že předloni zastřelil Kuciaka a jeho partnerku v jejich domě a ještě v roce 2016 také jednoho podnikatele při loupežné vraždě.

Prokurátor se souhlasem obhájců navrhl, aby soud v neveřejné části líčení vyslechl ve čtvrtek odborníky Europolu a slovenské policie, kteří se podíleli na zajištění dat z Kočnerova mobilního telefonu. 

Kritika médií

Soudkyně Sabová označila za nezákonný postup některých médií, která mají on-line zpravodajství z průběhu líčení, a pohrozila jim pokutou. Kromě toho kritizovala portál bulvárního listu Plus jeden deň za to, že svým popisem průběhu líčení v pondělí znevažoval také soud.

Soudkyně zároveň zakázala používání kamer a fotoaparátů i během přestávek v líčení, kdy zástupci médií dosud pořizovali například fotografie obžalovaných.

Proces se po pondělku rozdělí 

Stávající líčení v Kuciakovu případu po pondělním rozhodnutí soudu pokračuje jen se třemi z původně čtyř obžalovaných.

Mezi nimi je kromě Zsuzsové také podnikatel Marián Kočner, který si vraždu investigativního novináře podle obžaloby objednal, a dále Tomáš Szabó. Zsuzsová je Kočnerovou spolupracovnicí a v procesu vystupuje jako druhotná objednavatelka Kuciakovy vraždy.

O trestu pro dalšího obžalovaného Miroslava Marčeka, který se přiznal, že Kuciaka a jeho partnerku zastřelil, a který za svého pomocníka označil Szabóa, soud rozhodne v samostatném líčení.