Židé žijí ve Francii kvůli antisemitským útokům ve strachu. Tisíce jich už odešly

Ve Francii jsou židé terčem více než poloviny rasisticky motivovaných útoků. Tamní vláda zřídila v prosinci nový úřad, který má zločiny z nenávisti řešit. Ze země, kde žije nejpočetnější židovská komunita v Evropě, odešlo za posledních dvacet let 60 tisíc lidí. Hlavně z obavy o svoji bezpečnost.

Video Události
video

Události: Židé ve Francii čelí rostoucímu antisemitismu

Napadení, která končí smrtí, poškozené náhrobní kameny, hákové kříže na zdech či urážky. „V Paříži se podobné provokace objevují stále častěji, předtím to tak nebylo,“ říká Francouzka žijící v Paříži.

Obyvatelé židovského původu se proto stěhují z předměstí velkých měst, kde se začínají bát. Podle agentury IFOP má takový pocit na čtyřiatřicet procent z nich. „Je důležité ujistit židovskou komunitu, že veřejnost si je vědoma nebezpečí, jakému čelí, a přijmout odpovídající kroky,“ uvedl prezident Ústřední rady židovských obcí Francis Khalifat.

Francouzský národní úřad upozorňující na projevy antisemitismu dostává denně více než desítku hlášení o hrozbách či útocích. Řada z nich se objevuje na sociálních sítích.

„Chodí nám upozornění na antisemitské útoky především na internetu a autory těchto pamfletů, karikatur, urážek či hrozeb se snažíme dostat k soudu,“ uvedl prezident Úřadu pro boj proti antisemitismu a bývalý policejní komisař Sammy Ghozlan.

O původcích útoků se nemluví 

Ghozlan zná díky své předešlé práci velmi dobře situaci na pařížských předměstích, kde se zavírají synagogy a židé se často ani neodvažují nasazovat jarmulku. Tvrdí, že nárůst antisemitských útoků doprovází i zvýšená brutalita.

Vláda podle něj nechce pojmenovat jejich skutečnou příčinu. „Máme obavy připustit, že nové antisemitské útoky mají většinou na svědomí lidé, kteří se hlásí k islámu. To deformuje všechny formy prevence antisemitismu,“ uvedl.