Polská vláda má důvěru sejmu. Chceme zpátky „normální“ Polsko, prohlásil Morawiecki

Pokračování v reformách justice, posilování role státu v polských firmách i další štědré sociální programy plánuje vláda pověřeného polského premiéra Mateusze Morawieckého z konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Staronový ministerský předseda představil program svého kabinetu dolní komoře parlamentu. Hlasování o důvěře proběhlo pro kabinet bezproblematicky – získal 237 hlasů, proti bylo 214 poslanců.

Polský premiér Mateusz Morawiecki
Zdroj: ČTK, PAP Autor: Leszek Szymanski

„Neoliberálové vyvolali zmatek v našem systému hodnot. Mnoho lidí tak začalo věřit, že stát je koulí u nohy,“ řekl před poslanci Morawiecki. „Extrémy nejsou dobré, budujeme normální stát,“ dodal.

Agentura Reuters uvádí, že o „návratu k normalitě“ mluvil Morawiecki vícekrát: v souvislosti s ekonomickou politikou PiS i konzervativní vizí tradiční rodiny a křesťanských hodnot, které jeho strana prosazuje. Tento pohled na svět s PiS miliony Poláků sdílejí, ale kritici stranu obviňují, že v zemi podněcuje homofobii.

Podle Morawieckého neexistuje „zdravý rozvoj bez solidarity“, a proto jeho vláda bude i v dalších letech pokračovat s vyplácením třináctých důchodů a v roce 2021 se polští senioři dočkají i čtrnácté penze.

Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński, který je neformálně nejmocnějším mužem v Polsku, řekl, že „hlavní hodnotou a základem organizace naší společnosti je rodina v tradičním pojetí, která je svazkem ženy a muže. V žádném případě nelze přijmout, aby okrajové jevy představovaly něco normálního,“ zdůraznil Kaczyński.

„Mluvíte o normálnosti. A normálnost, to je pravda, slušnost, vláda zákona a šetrnost. A vy tyto zásady neustále porušujete,“ vyčetl politikům PiS šéf proevropské strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna.

PO je v Polsku nejsilnější opoziční stranou. Euroskeptická strana Právo a spravedlnost je u moci od roku 2015, minulý měsíc znovu vyhrála parlamentní volby.

Morawiecki v úterý neuvedl, jak dál hodlá jeho vláda měnit justici. Kvůli její dosavadní reformě se Polsko několikrát dostalo do sporu s Evropskou komisí, podle níž posílil vliv politiků na tuto oblast. Zástupci PiS tvrdí, že chtějí zefektivnit práci justičních orgánů a zbavit je lidí spojovaných ještě s režimem před rokem 1989.

PiS tvrdí, že příští rok bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Někteří ekonomové jsou ale vzhledem ke zpomalování tempa růstu evropské ekonomiky vůči těmto plánům skeptičtí, připomíná Reuters.