Touha oligarchy po penězích může otočit zahraniční politiku Ukrajiny o 180 stupňů

3 minuty
Horizont ČT24: Kolomojskyj otáčí
Zdroj: ČT24

Za klíčovou figuru současné ukrajinské politiky ho označila i americká FBI. Jeden z nejbohatších Ukrajinců Ihor Kolomojskyj podle mnohých odborníků stojí za úspěchem prezidenta Volodymyra Zelenského. Na začátku války platil žoldnéře, kteří bojovali proti ruské agresi. Dosud tlačil Ukrajinu na Západ. V posledním rozhovoru pro New York Times však otočil o 180 stupňů a vyzval ke strategické alianci s Ruskem.

„Je na čase, aby se Ukrajina vzdala snu o Západě a obrátila se zpět k Rusku. Stejně je silnější. Musíme posílit naše vztahy s Moskvou,“ řekl americkým novinářům Kolomojskyj. „Lidé potřebují mír a dobrý život, nechtějí bojovat. Vy, Amerika, nás nutíte bojovat a přitom nám na to ani nedáváte peníze,“ dodal převrácením logiky rusko-ukrajinské války.

Není prý fanouškem současného Ruska, ale trvá na tom, že je potřeba „uznat realitu“. EU ani NATO Ukrajinu podle něj stejně nikdy nepřijmou. Jak by se vyrovnal s nevolí většiny společnosti rozzlobené na Rusko kvůli jeho agresi na Krymu a na Donbase, není jasné.

Odpovědi Ukrajinců na dotaz: „Jak byste hodnotili svůj vztah k Rusku?“
Zdroj: Rating group/prosinec 2018

Spor o banku

Podle New York Times stojí za obratem hlasy západních diplomatů a Mezinárodního měnového fondu ve věci největší ukrajinské banky PrivatBank. V té měl kdysi Kolomojskyj skoro poloviční podíl.

V prosinci 2016 však vláda rozhodla o jejím zestátnění. Odůvodnila to výsledky dvouletého vyšetřování, při němž vyšlo najevo, že banka nemá dost kapitálu a velkou část korporátních půjček směřuje ke svým akcionářům.

Kolomojskyj od té doby usiluje o opětovné získání kontroly nad tímto zdrojem velkých příjmů i nad celým ukrajinským byznysem a státem. Zdaleka totiž nepřišel jen o PrivatBank. Ztratil asi sedmdesát procent majetku. Ten podle ukrajinistky Lenky Víchové z velké části získal tak, že kontroloval státní podniky, jejichž zisky čerpal, nemusel se však starat o jejich ztráty.

Zrod prezidenta

Po takzvaném euromajdanu roku 2014 bylo jasné, že Kolomojskyj bude mít se svým byznysovým modelem problémy. Už v prosinci 2015 proto angažoval na svém televizním kanálu 1+1 populárního komika Zelenského do role prezidenta bojujícího s korupcí v seriálu Sluha lidu. Pak podporoval jeho skutečnou politickou kariéru završenou vstupem do nejvyšší funkce i ovládnutím parlamentu a vlády.

To ho přivedlo blízko k možnosti získat PrivatBank i vliv na byznys zpět. Ovšem západní diplomaté i Mezinárodní měnový fond se proti tomu nedávno ostře postavili. Pohrozili zastavením miliardových úvěrů na obnovu Ukrajiny.

„Tak si vezmeme 100 miliard od Ruska. Myslím, že nám je teď s radostí poskytnou,“ vylíčil řešení tohoto problému Kolomojskyj v nynějším rozhovoru. A dodal frázi, která zřejmě ukazuje jádro jeho pohledu na svět: „Peníze vyřeší všechny problémy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 3 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 4 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 6 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...