Francii zasáhla bouře Amélie. Bez proudu je 140 tisíc domácností

Jihozápad Francie zasáhla v noci na neděli bouře Amélie, která kvůli mimořádně silnému větru dosahujícímu rychlosti až 160 kilometrů v hodině a intenzivním srážkám ochromila život zejména v regionech u pobřeží Atlantiku. Vítr kácel stromy, které zablokovaly řadu místních silnic. Kvůli poškozeným sloupům elektrického vedení zůstalo bez proudu na 140 tisíc domácností. Silný déšť a vítr trápí i severoitalský region Ligurie.

Rozbouřené moře u jihofrancouzského pobřeží
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bob Edme

Bouře nejvíce zasáhla francouzské departementy Pyrénées-Atlantiques, Landes, Gironde a Dordogne. Nejsilnější poryvy větru zaznamenali meteorologové v noci, přes den se má bouře pomalu pohybovat na východ a vítr bude ztrácet na síle.

Hasiči už v noci vyjížděli ke stovkám popadaných stromů, které na mnoha místech zablokovaly silnice i železniční tratě. Distribuční společnost Enedis uvedla, že proud dočasně nefunguje ve 140 tisících domácnostech, dodávky se ale budou postupně obnovovat.

Zlomený strom v jihofrancouzském Bayonne
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bob Edme

S nepříznivým počasím se potýká i italský region Ligurie. Městečko Sestri Levante zasáhly přívalové deště a vítr s poryvy až 166 kilometrů v hodině. Starostka varovala obyvatele, aby raději vůbec nevycházeli.