Konzervativci ve svém programu vylučují brexit bez dohody, píší The Times

Britský premiér Boris Johnson už nebude při přesvědčování voličů dál používat hrozbu, že by země mohla opustit Evropskou unii bez dohody. Ve svém předvolebním programu už Konzervativní strana o takovém scénáři vůbec nehovoří, namísto toho chce Brity získat slibem, že brexit dokončí co nejdříve a na základě dohody vyjednané premiérem, uvedl britský deník The Times.

Vlajka EU před britským parlamentem
Zdroj: ČTK, PA Autor: Kirsty O'Connor

Britští zákonodárci v úterý rozhodli, že lidé v zemi půjdou 12. prosince k předčasným volbám. Premiér o jejich vypsání požádal ve snaze vyřešit pat, který nastal kolem plánovaného brexitu. Ten se měl původně uskutečnit už letos na jaře, poslední odklad z 31. října na 31. leden příštího roku EU Londýnu definitivně odsouhlasila tento týden.

Podle The Times chtějí konzervativci vyloučením brexitu bez dohody získat ve volbách hlasy umírněných voličů Liberálních demokratů, kteří mají strach z důsledků případného druhého referenda.

„Pokud budete v těchto volbách hlasovat pro konzervativce, pak budete hlasovat pro odchod s dohodou, brexit bez dohody už není na pořadu dne,“ potvrdila v rozhovoru pro tento deník ministryně kultury Nicky Morganová.

Video Zprávy v 16
video

Brexit z předvolební kampaně vytlačují témata jako zdravotnictví a bezpečnost

V pátek vyzval europoslanec a představitel Strany pro brexit Nigel Farage premiéra, aby svou brexitovou dohodu stáhl a prosazoval tvrdý odchod z Unie. Podle Farage Johnsonem vyjednaná dohoda ve skutečnosti žádný brexit neznamená. V případě, že na ní budou konzervativci trvat, hodlá Farage postavit své probrexitové kandidáty po celé Velké Británii, čímž by mohl konzervativcům odlákat voliče podporující brexit.

Johnson se letos v létě dostal do čela vlády se slibem, že zemi z EU vyvede v termínu 31. října, a to s dohodou, nebo i bez ní. Možnost vyvést zemi z Unie bez dohody mu ale nakonec zapověděl parlament.