Odsouzenou ruskou agentku Butinovou v USA propustili. Deportují ji ze země

Ruska Marija Butinová byla propuštěna z amerického vězení. Odpykávala si tam trest za to, že se jako agentka cizí mocnosti snažila proniknout do vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Při odchodu z vězení ji podle agentury AP zadržel Úřad pro imigraci a cla (ICE), který ženu nyní podle očekávání ihned deportuje ze země. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov propuštění Butinové přivítal, napsala státní agentura TASS.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Butinová, Berg i Whelan skončili za mřížemi kvůli špionáži

Úřad pro imigraci a cla k případu Butinové neuvedl žádné podrobnosti, sdělil pouze, že Butinovou zadržel po propuštění z věznice ve floridské metropoli Tallahassee.

Ruska byla v dubnu v USA odsouzena k 18 měsícům vězení poté, co přiznala, že se jako agentka cizí mocnosti snažila proniknout do NRA a že měla předávat do Moskvy informace o vlivných Američanech. Podle jejích obhájců měl být prostředníkem vlivný ruský politik a bývalý poslanec Alexandr Toršin, nynější viceguvernér ruské centrální banky.

Butinová přiznala spolupráci s Toršinem, nicméně popřela, že ji kontroloval nebo že je sám součástí špionážní sítě. Posílala mu prý zprávy o své práci, avšak nevěděla, kde tyto informace skončí. 

„Nebyla tajnou agentkou ruské vlády v pravém slova smyslu. Byla spíš agentem prostředníkem. Jako bych byl já váš agent, kdybych vám koupil lístky na operu,“ řekl americkým novinářům právník Butinové Robert Driscoll.

Rusko obvinění z toho, že pro něj Butinová skrytě pracovala, odmítlo. Šéf Kremlu Vladimir Putin případ hodnotil jako nehoráznost, protože podle něj není jasné, co žena spáchala a zač byla odsouzena. Nyní Kreml oznámil, že Putin neplánuje setkání s Butinovou po jejím návratu do vlasti.

Rusko zadrželo kvůli údajné špionáži Nora a Američana

Několik údajných špionů zadrželo v posledních letech i Rusko. Jedním je bývalý člen norské pohraniční stráže Frode Berg, kterého poslal ruský soud na čtrnáct let do pracovního vězeňského tábora za to, že sbíral tajné informace o ruských jaderných ponorkách.

K doručování obálek ruskému zdroji od norské tajné služby se přiznal. Co obsahují, ale podle svých slov netušil. „Zasáhlo mě to velmi tvrdě. Zvlášť proto, že jsem od roku 1991 velkým zastáncem Ruské federace,“ tvrdí Berg, který nedávno požádal o milost. 

Vinu jasně odmítá také Paul Whelan. Bývalého vojáka amerického námořnictva zadrželi loni v prosinci v moskevském hotelu, kde od známého převzal flash disk s tajnými informacemi. Podle obhájce si myslel, že na něm jsou fotografie z dovolené.

„Rusko tvrdí, že zadrželo Jamese Bonda na tajné misi. Ve skutečnosti uneslo Mr. Beana na dovolené,“ konstatoval obviněný Whelan. Američan si stěžuje na zacházení ze strany ruských úřadů a žádal o výměnu soudce. Dočkal se ale jen dalšího prodloužení vazby.