Čína připravuje největší vojenskou přehlídku. Odmítá, že by šlo o ukazování svalů

7 minut
Horizont ČT24: Čínské přípravy na přehlídku a komentář sinologa Jirouše
Zdroj: ČT24

Čínská lidová republika se chystá na oslavy 70. výročí převzetí moci komunistickou stranou. Ty se odehrají 1. října. Zemi čeká mohutná vojenská přehlídka a další oslavy v rozsahu, jaký nezažila desetiletí.

Bude to největší vojenská přehlídka v dějinách Číny. Předvede nejnovější zbraně. Vůbec poprvé se ukážou rakety dlouhého doletu a nadzvukové drony. „Během posledních 70 let byl rozvoj a růst čínské armády zřejmý všem. Nemáme potřebu ukazovat svaly prostřednictvím vojenských přehlídek,“ prohlásil k tomu mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien.

Čínská armáda je podle webu Global Firepower třetí nejsilnější na světě. Před ní jsou americká a ruská, za ní indická, francouzská nebo japonská.

„Silové nástroje používají jednak proti vlastním obyvatelům například v Sin-ťiangu nebo v Tibetu, tak v Jihočínském moři, kde je Čína v téměř ozbrojeném konfliktu s tamními především ostrovními státy,“ okomentoval roli čínské armády sinolog z organizace Sinopsis Filip Jirouš. Podle něj se také hodlá aktivně zapojovat do dění v sousedních zemích, jako například Afghánistán, Tádžikistán nebo Kazachstán.

Před přehlídkou jsou bezpečnostní opatření v Pekingu mimořádná. Ulice hlídají dobrovolníci. Lidé se musejí zpovídat i po krátké konverzaci s cizinci a vysvětlit, o čem a proč s nimi mluvili. Policie prověřuje všechny v okolí náměstí Nebeského klidu v centru města ještě víc než obvykle.

Sto tisíc lidí tam nacvičuje živé obrazy. Květiny už jsou zasazeny, vlajky a lucerny visí na svých místech. Vláda je připravena slavit. Komunistický stát vydržel déle než Sovětský svaz, který se zhroutil po 69 letech.

Ekonomický vzestup a nedostatek demokracie

Čína se bude chlubit také prudkým ekonomickým rozvojem. V roce 1949 byla podle HDP na hlavu přepočteného na paritu kupní síly skoro dvakrát chudší než Indie, asi pětkrát než Japonsko a asi osmadvacetkrát než Spojené státy.

Dnes je na tom podle stejného ukazatele více než dvakrát lépe než Indie a dotahuje se na polovinu japonských a třetinu amerických hodnot. Vyplývá to z údajů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu zpracovaných na webu Gapminder.

„Komunistické straně Číny se podařilo jinak formovat image země z čistě komunistické a totalitní spíše na zemi plnou investičních příležitostí,“ popsal Jirouš a dodal, že začala využívat kapitalistických metod.

Vláda naopak pravděpodobně pomlčí o stavu demokracie v zemi. Podle organizace Freedom house patří Čína do osminy nejméně svobodných zemí světa bez možnosti občanů volit své zástupce, svobodně se vyjadřovat nebo stanout před nezávislými soudy. Podle žebříčku Reportérů bez hranic je svoboda tisku v zemi čtvrtá nejmenší ze 180 hodnocených zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 10 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 2 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...