Španělsko nabídlo lodi Open Arms se stovkou migrantů svůj přístav, ta však odmítla

Španělská vláda nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa a nyní má na palubě 107 migrantů, aby přistála ve španělském přístavu Algeciras. Loď ale nabídku odmítla, kvůli krizové situaci na palubě prý do španělského přístavu nepopluje. Francie v neděli oznámila, že je ochotna přijmout 40 běženců z lodi.

„Španělsko jako přístav nepřijímáme, protože se nacházíme v krajní humanitární situaci. (Migranti na palubě) se nyní potřebují především vylodit,“ reagovala na nabídku Madridu mluvčí španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms, která je provozovatelem lodi. „Je nemyslitelné plout šest dní,“ dodala s odkazem na dobu, za jakou by se loď do Algeciras dostala.

V neděli nejméně čtyři z migrantů skočili do moře a se záchrannými vestami chtěli na ostrov Lampedusa doplavat. Dostihli je členové posádky humanitární lodě a vzali je zpět na palubu. „Varujeme už řadu dní, že zoufalství má svou mez,“ uvedl zakladatel organizace Óscar Camps. „Co víc potřebuje (italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy) Matteo Salvini pro svou politickou kampaň – nějaké mrtvé?“ dodal Camps.

„Údajní uprchlíci z údajných válek“

Salvini, který v italské vládě prosadil tvrdou migrační politiku, po oznámení Madridu hájil svůj nekompromisní přístup a zopakoval, že nezisková organizace o podmínkách utečenců lže. Sobotní inspekce na lodi podle něj nezjistila žádnou mimořádnou zdravotní situaci.

„Řeknou nám, abychom z lodi vzali nemocné, kteří nakonec nemocní nejsou. Chtějí, abychom nechali vylodit nezletilé, a pak se ukáže, že mnoho z nich nezletilí nejsou. Ověříme zdravotní situaci, která nakonec není tak naléhavá,“ uvedl italský ministr vnitra. „Jsou to údajní nezletilí a údajní uprchlíci, kteří utíkají z údajných válek,“ dodal.

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms původně 160 migrantů zachránila u Libye. Minulý týden italský oblastní soud kraje Lazio rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a migrantům má být poskytnuta pomoc. Zakotvení v přístavu ale výslovně nenařídil.

Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy v sobotu povolil stanout na břehu 27 nezletilým z humanitární lodi. Udělal to podle svých slov nerad na pokyn premiéra Giuseppa Conteho. Už dříve italské a maltské úřady umožnily vylodění více než dvou desítek migrantů, mimo jiné těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu.

Stovky dalších migrantů čekají na jiné lodi

Kromě lodi organizace Open Arms čeká na povolení italských úřadů k zakotvení i plavidlo Ocean Viking provozované organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a plující pod norskou vlajkou. To se nyní pohybuje jižně od Sicílie a na palubě stále má 356 afrických migrantů. Ty nalodila posádka mezi 9. a 12. srpnem, jsou mezi nimi čtyři ženy a stovka nezletilých, většina ve věku 15 až 18 let.

Z policejní lodi se na Lampeduse v noci vylodilo 57 tuniských migrantů. Informoval o tom deník La Stampa. Policisté Tunisany natěsnané do šestimetrové lodi zaznamenali u skalnatého neobydleného ostrůvku Lampione, který leží východně od Lampedusy.

Jednoho mladíka po vylodění odnesli v nosítkách. Mezi Tunisany byly i dvě ženy, jedna z nich je těhotná. Policie se snaží zjistit, jak šestimetrová loď unikla kontrolám a dostala se až k ostrovu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 19 mminutami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 2 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 11 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 12 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...