Dozorci nedodrželi pokyn, že mají Epsteina každou půlhodinu kontrolovat, píší média

Vězeňští dozorci, během jejichž služby spáchal o víkendu americký finančník Jeffrey Epstein sebevraždu ve své cele, pracovali přesčas. Během noci navíc nedodrželi pokyn, že mají vězně kontrolovat každou půlhodinu. Informovala o tom s odvoláním na nejmenované zdroje americká média. Epstein čekal ve vazbě na soud kvůli obvinění ze zneužívání nezletilých dívek. Jeho smrt vyvolala řadu otázek a vyšetřuje ji FBI i ministerstvo spravedlnosti.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Kolem smrti Epsteina se množí konspirační teorie

Epstein byl zadržován v nápravném zařízení na newyorském Manhattanu považovaném za jedno z nejpřísněji střežených ve Spojených státech. Sebevraždu spáchal v noci na sobotu, jeho bezvládné tělo našli zaměstnanci věznice až ráno. Americká média uvedla, že se nejspíš oběsil.

Podle agentury AP v době sebevraždy dohlíželi na oddělení, kde byla i Epsteinova cela, dva dozorci. Jeden z nich pracoval už pátý den po sobě přesčas, přesčasy měl kvůli nedostatku pracovníků na pokrytí směn nařízené i jeho kolega.

The New York Times (NYT) uvádí, že zaměstnanci věznice zjevně porušili pravidla, když Epsteinovu celu nekontrolovali každých třicet minut, jak bylo nařízeno. Finančník byl přitom v cele sám, i když ministerstvo spravedlnosti dostalo od vedení nápravného zařízení ujištění, že s ním v cele bude spoluvězeň.

Šéf ministerstva William Barr už podle agentury Reuters připustil, že v newyorské federální věznici nastala neupřesněná „vážná pochybení“. Dodal, že on sám i celý úřad byli zděšeni a „upřímně rozhořčeni“, když se dozvěděli, že vězeňská služba Epsteina neuhlídala. Epsteinova kauza byla pro Barra podle jeho slov osobně důležitá a finančníkova smrt upřela obětem šanci zúčastnit se konfrontace v soudní síni.

Finančník čelil obviněním z nelegálního obchodu se sexem 

Epstein byl ve vazbě od šestého července, kdy byl zatčen poté, co v soukromém tryskáči přiletěl do Spojených států z Francie. Finančník čelil obviněním z nelegálního obchodu se sexem a kriminálního spiknutí.

Podle prokurátorů v letech 2002 až 2005 ve svých rezidencích v New Yorku a na Floridě platil za sexuální služby desítkám nezletilých dívek, z nichž některým bylo údajně jen 14 let. Epstein veškerá obvinění odmítal.

Ve vazbě byl pod zpřísněným dohledem od 23. července, kdy byl ve své cele nalezen téměř v bezvědomí s poraněními na krku. Kvůli obavám, že má v úmyslu spáchat sebevraždu, se na něj vztahoval zvláštní režim, ten byl ale podle AP ukončen už koncem července.

Na místě Epsteina teď může stanout jeho bývalá přítelkyně Ghislaine Maxvellová, dcera bývalého mediálního magnáta. Právě ona měla zneužívání roky přihlížet a podle některých mu i napomáhat.

Kauza navíc zřejmě překoná hranice USA. Po vyšetřování už volá i několik ministrů francouzské vlády, jelikož podezřelé kontakty měl mít Epstein také v Paříži.

Konspirace se týkají vazeb na Trumpa či Clintona

V případě odsouzení mohl šestašedesátiletý miliardář dostat za sexuální zločiny až 45 let vězení. Jeho případ média pečlivě sledovala i proto, že Epstein patřil k velice známým byznysmenům a kdysi se přátelil s nynějším americkým prezidentem Donaldem Trumpem či s bývalým prezidentem Billem Clintonem.

Tajemství a nejasnosti kolem zločinů muže, který se přátelil s nejmocnějšími lidmi Ameriky, Británie i Francie, už dávají vzniknout desítkám konspiračních teorií. Jednu z nich sdílel na Twitteru i Trump: „Zemřel během neustálého sledování kvůli riziku sebevraždy? Určitě! Jak se to mohlo stát? Jeffrey Epstein měl informace o Billu Clintonovi a teď je mrtvý.“

Příznivci konspirací se dělí na dva tábory. Jedni poukazují na to, že Epstein měl mít blízko právě k bývalému prezidentovi Clintonovi nebo britskému princi Andrewovi, o kterém se mluví i ve zveřejněných dokumentech z vyšetřování. Druzí zase připomínají, že býval často vídán i ve společnosti současného prezidenta Trumpa.

Ten s ním ale spojován být nechce. „Vyhodil jsem (Epsteina) z klubu. Už roky jsem s ním nechtěl mít nic společného. Ukazuje to, že mám dobrý vkus. OK?“ uvedl americký prezident.