Rusko si předvolalo zástupce americké ambasády. Vadí mu, jak informovala o demonstracích

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce amerického velvyslance v Moskvě Tima Richardsona. Důvodem je zpráva na internetové stránce velvyslanectví Spojených států o nepovolené demonstraci, která se v Moskvě konala minulou sobotu. Ministerstvo považuje upozornění na webu velvyslanectví za pobídku k účasti na nezákonné akci a za pokus o vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Zatýkání na demonstraci v Moskvě (3. srpna 2019)
Zdroj: Reuters Autor: Šamil Žumatov

Minulou sobotu moskevští policisté pozatýkali stovky demonstrantů protestujících proti vyloučení opozičních kandidátů ze zářijových voleb moskevského sněmu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová již dříve prohlásila, že americké velvyslanectví v Moskvě se vměšuje do domácích ruských záležitostí tím, že informuje o demonstracích. 

Zacharovová tvrdí, že velvyslanectví zveřejnilo „bod po bodu a minutu po minutě“ trasu nepovolené akce a až na konci poznamenalo, že se čeká velké množství pořádkových sil a že doporučuje vyvarovat se uvedené trasy. „Chápeme to tak, že devadesát procent této informace vybízelo lidi, aby se přidali k této akci,“ citovala Zacharovovou agentura Interfax. Mluvčí míní, že velvyslanectví bylo do akce aktivně zapojeno, ať v skrytu, či otevřeně.

Upozornění na demonstraci, které je dostupné na anglické verzi webových stránek ambasády, obsahuje dva odstavce. První vyjmenovává místa shromáždění protestujících, čas začátku a zmiňuje, že se očekává přítomnost velkého množství policistů. Druhý uvádí, že akce je nepovolená, a doporučuje americkým občanům, aby se příslušným místům vyhnuli. Následuje řada dalších doporučení a pod nimi mapa v ruštině.

Podobná upozornění vydala ambasáda také v případě dalších demonstrací, například té z 27. července, nebo k akci plánované na sobotu 10. srpna

Moskva kritizovala i českou diplomacii

České ministerstvo zahraničí v neděli vyjádřilo znepokojení nad hromadným zatýkáním pokojných demonstrantů a vyzvalo ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva. Ruské velvyslanectví v Praze označilo reakci ministerstva za zklamání a vyzvalo české partnery, aby se zdrželi „selektivního a předpojatého“ přístupu k problematice lidských práv.

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek upozornilo Německo na nepřípustnost údajného vměšování do vnitřních záležitostí Ruska. V protestu si ruská diplomacie stěžovala na vysílání rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle, financované německou vládou, která podle Moskvy vyzývala obyvatele ruského hlavního města k účasti na nepovolených demonstracích. Německá stanice již dříve podobné obvinění odmítla.