KLDR odpálila další balistické střely. Podle Trumpa zkoušky vzájemnou dohodu neporušují

Severní Korea odpálila další balistické střely krátkého doletu při testu podobném těm z předchozích dnů. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na americké a jihokorejské zdroje. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jej severokorejské raketové zkoušky nezneklidňují, neboť jde o standardní střely s krátkým dosahem. 

Video Studio ČT24
video

Další raketové testy KLDR

Pchjongjang minulý a tento týden dvakrát vystřelil balistické rakety, které po několika stovkách kilometrů skončily v moři. Ve čtvrtek dva nejmenovaní američtí činitelé řekli Reuters, že KLDR provedla další podobný odpal. Kolik při něm použila raket, zatím není jasné.

Podle jihokorejského armádního zdroje agentury Jonhap byly rakety odpáleny v pátek nad ránem (ve čtvrtek večer SELČ) z východního pobřeží Severní Koreje.

Rakety označované KN-23, které severokorejská armáda pravděpodobně při současných odpalech testuje, jsou podle expertů navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy. Vojenští znalci tvrdí, že jde o nový typ raket s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander.

 

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden označil jejich test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry.

Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory Trumpově snaze stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit Kima s Trumpem však není na obzoru.

Trump: Zkoušky neporušují dohodu s USA

Šéf Bílého domu tvrdí, že současné zkoušky nemusejí Američany zneklidňovat a na vyjednávání s komunistickým režimem nebudou mít vliv. Zkoušky podle něj navíc nijak neporušily ujednání, které se severokorejským vůdcem podepsal na summitu v Singapuru. 

„Zkouška raket neporušila naši dohodou ze Singapuru, o balistických střelách krátkého doletu jsme ani nediskutovali, když jsme si potřásli rukou,“ uvedl na svém Twitteru Trump s tím, že dané zkoušky ale byly možná v rozporu s rezolucemi OSN. 

„Předseda Kim mě nechce zklamat porušením důvěry, v sázce je pro Severní Koreu příliš mnoho, co může získat – možnosti země pod vedením Kim Čong-una jsou neomezené,“ napsal šéf Bílého domu. Poznamenal, že Kim má skvělou a krásnou vizi budoucnosti své země, kterou mu Trump jako prezident může pomoci uskutečnit. V sérii pátečních tweetů se pak šéf Bílého domu označil za Kimova přítele.