EU trestá Turecko. Kvůli vrtům u Kypru pošle Ankaře míň peněz

Evropská unie se rozhodla potrestat Turecko sankcemi kvůli sporným průzkumným vrtům u pobřeží Kypru, kde byla nalezena ložiska zemního plynu. Podle agentury DPA to plyne z textu, který na jednání v Bruselu přijali ministři zahraničí členských zemí. Turecké ministerstvo zahraničí už prohlásilo, že Ankara by neměla brát rozhodnutí EU vážně a že sankce nebudou mít na rozvíjení těžby vliv. „Chystáme se zvýšit naše aktivity,“ vzkázal turecký šéf diplomacie.

Unie považuje turecké průzkumné vrty za narušování výlučné ekonomické zóny své členské země. Sankce podle serveru Euractiv zahrnují omezení unijních peněz proudících do Turecka, zmrazení aktivit Evropské investiční banky v zemi, pozastavení spolupráce v rámci vzájemné dohody o letecké dopravě a zrušení jednání na nejvyšší úrovni mezi Tureckem a EU.

„Provokace Turecka jsou pro nás všechny nepřijatelné,“ řekl německý tajemník pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí Michael Roth. Podle agentury Reuters zdůraznil, že Evropská unie je v této otázce jednotná.

Ministerstvo zahraničí v Ankaře uvedlo, že trestání Turecka sankcemi je výrazem předpojatosti Unie vůči kyperské otázce a kyperským Turkům, kteří mají stejná práva na užívání přírodního bohatství ostrova jako kyperští Řekové. Dodalo, že pondělní rozhodnutí je výrazem „zneužívání členství“ Řecka a Kypru v EU s cílem dosáhnout svých „maximalistických“ cílů.

Sankce jsou spíš symbolické

Odvetná opatření jsou ale podle agentury Reuters spíše jen symbolická. Kvůli provázanosti Unie a Turecka ve věci migrace, bezpečnostní politiky a transportu energií nemohou být sankce nijak rozsáhlé.

Evropskou unii k odložení oznámení sankcí vyzval turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Pondělní oznámení by podle něj bylo „necitlivé“ vůči tureckému lidu, protože vycházelo na výročí pokusu části armády o puč, při kterém zemřelo na 250 lidí a více než dva tisíce dalších bylo zraněno.

Pracovníci Turkish Petroleum Corporation účastnící se průzkumných vrtů u pobřeží Kypru
Zdroj: Murad Sezer/Reuters

Zájem o naleziště u Kypru má Evropa i USA

obrázek
Zdroj: ČT24

Turecko je už několik let ve sporu s Řeckem a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního kyperského pobřeží, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern ExxonMobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru.

Turecko prohlašuje, že jako „garantská země“ musí hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova, když tam v roce 1974 Ankara vyslala vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova leží mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Turci do oblasti pošlou další loď

Minulý týden vyzvaly Ankaru k ukončení průzkumných vrtů ve vodách u Kypru také Spojené státy. Turecko ale odmítá, že by tyto vrty byly nelegální. Cavusoglu v neděli prohlásil, že Turecko bude v této činnosti pokračovat i přes odpor Řecka a Evropské unie.

„Neměli bychom brát rozhodnutí EU vážně, EU nás potřebuje, měli by vědět, že aplikování takových opatření není možné,“ řekl Cavusoglu. Dodal, že Evropská unie se na Turecko musí spoléhat, co se týče migrace i jiných záležitostí. „Chystáme se (v oblasti) zvýšit naše aktivity. Máme tam už tři lodě a pošleme tam čtvrtou,“ řekl. Záměr vyslat další průzkumnou loď potvrdil na Twitteru i turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. 

Lídři politických stran řecké části Kypru v úterý jednomyslně odmítli plán, který v neděli dostal kyperský prezident Nikos Anastasiadis od prezidenta Severního Kypru Mustafy Akinciho. Ten v něm navrhl vytvořit společný výbor, který by fungoval pod dohledem OSN a na jehož práci by mohla EU dohlížet jako pozorovatel. Jeho cílem měla být spolupráce při hledání a využití nerostného bohatství ve vodách u Kypru.

„Opakujeme, že naším hlavním cílem je komplexní řešení kyperského problému,“ zdůvodnili své odmítnutí Akinciho plánu političtí lídři Kypru. Už dříve řeckokyperská vláda dala najevo, že diskuse o energetické spolupráci by měly být součástí rozhovorů o sjednocení Kypru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinský premiér Šmyhal podal demisi

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že podal demisi. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na jeho místo první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou. O rekonstrukci kabinetu, v jehož čele dosud stál Šmyhal, už v minulých týdnech spekulovala ukrajinská média.
před 10 mminutami

S Putinem jsem ještě neskončil, řekl Trump BBC

Z ruského vládce Vladimira Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil, sdělil v rozhovoru pro britskou BBC americký prezident Donald Trump. Interview poskytl několik hodin poté, co Moskvě pohrozil až stoprocentními cly, pokud do padesáti dní neuzavře dohodu o ukončení války s Ukrajinou. Britské stanici šéf Bílého domu také řekl, že věří v kolektivní obranu. NATO přitom dříve opakovaně kritizoval jako zastaralé.
08:34Aktualizovánopřed 31 mminutami

Prioritou EU je teď zlepšit situaci v Gaze, řekla Kallasová

Pro Evropskou unii (EU) je podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové nyní nejdůležitější zlepšit situaci lidí v palestinském Pásmu Gazy. Unijní ministři zahraničí budou v úterý v Bruselu jednat rovněž o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že jeho postup v Gaze mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Je na zemích Unie, aby se rozhodly, jaké přijmou kroky, dodala Kallasová.
10:58Aktualizovánopřed 48 mminutami

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
před 54 mminutami

Trump se ptal Zelenského, zda by Ukrajina dokázala udeřit na Moskvu, píší FT

Americký prezident Donald Trump se v soukromém rozhovoru ptal svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla schopná udeřit na Moskvu, pokud by Spojené státy Kyjevu poskytly zbraně dlouhého doletu, píše list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. Šéf Bílého domu podle nich vybízel Ukrajinu, aby zesílila údery v hloubi ruského území.
před 2 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Oblast Grand Canyonu sužuje rozsáhlý požár, sežehl už desítky budov

Požár na severním okraji Grand Canyonu v americké Arizoně již zničil desítky budov. Oheň, který vypukl 4. července po úderu blesku, se rozšířil na více než 5700 akrů a přiměl úřady uzavřít celou oblast pro návštěvníky. Guvernérka Arizony Katie Hobbsová kritizuje postup federálních hasičů, kteří podle ní nechali plameny příliš dlouho bez aktivního zásahu, a požaduje nezávislé vyšetřování. Správa národních parků se brání s tím, že rozhodovala na základě aktuálních dat a podmínek v terénu.
před 3 hhodinami

Do syrské Suvajdy po násilných střetech vstupují vládní jednotky

Do města Suvajda na jihu Sýrie začaly v úterý ráno vstupovat vládní vojenské jednotky. S odkazem na ministerstvo obrany to píší agentury AFP a Reuters. Ve městě žijí drúzové a v uplynulých dnech se v oblasti odehrály střety se sunnitskými beduíny, při kterých podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo devětadevadesát lidí. Podle agentury AFP však byly ve městě v úterý dopoledne slyšet výbuchy a výstřely.
10:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...