Pryč z Hormuzského průlivu. Aerolinky hromadně mění trasy kvůli obavám z konfliktu USA s Íránem

Americký letecký úřad (FAA) vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Reaguje tak na napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které se vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Varování hodlají respektovat i další významné aerolinky z celého světa včetně British Airways nebo Lufthansy.

Americký prezident Donald Trump na poslední chvíli odvolal odvetný útok na Írán. Teherán tvrdí, že sestřelil americký dron nad svým územím, podle Washingtonu k incidentu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.

FAA ve svém rozhodnutí uvádí, že ve chvíli sestřelení amerického bezpilotního letounu, který může létat ve výšce až 18 kilometrů, bylo nejbližší civilní letadlo ve vzdálenosti zhruba 80 kilometrů. „Ve chvíli sestřelení bylo v té oblasti mnoho civilních letadel,“ upozornila FAA.

Úřad je znepokojen napětím a vojenskou aktivitou v blízkosti civilních linek a také ochotou Íránu použít střely dlouhého doletu v mezinárodním vzdušném prostoru bez varování, stojí ve zprávě.
video Trump měl na poslední chvíli odvolat odvetný úder proti Íránu
Video Zprávy ve 12
video

Trump měl na poslední chvíli odvolat odvetný úder proti Íránu

Poučení z tragédie letu MH17 

Agentury v této souvislosti připomínají sestřelení letu společnosti Malaysia Airlines před pěti lety nad Ukrajinou, kdy zahynulo všech 298 lidí nacházejících se na palubě letadla.

Vojenské aktivity a politické napětí podle FAA představují „pro americkou civilní leteckou dopravu neúmyslné nebezpečí a je zde potenciální riziko nesprávného odhadu a identifikace,“ cituje FAA britský deník The Guardian.

Americká společnost United Airlines už zrušila lety z Newarku do indické Bombaje, jejichž trasa vede íránským vzdušným prostorem. Mluvčí skupiny Air France-KLM sdělil, že její letadla se budou vyhýbat trasám nad částí Íránu a že jde o preventivní opatření. Totéž oznámila i nizozemská stanice NOS, podle níž se společnost KLM rozhodla změnit trasy v závislosti na rozhodnutí FAA.

Air France nad danou oblastí nelétá. Firma uvedla, že je v kontaktu s francouzskými a evropskými úřady pro civilní letectví a že sleduje rizika.

Německá Lufthansa oznámila, že její letadla přestala létat nad částí íránského území. Její mluvčí řekl, že letadla Lufthansy nepoužívají trasu nad Hormuzským průlivem od 20. června, ale že Lufthansa stále zajišťuje spojení s Teheránem.

Také aerolinky Emirates Airlines se rozhodly přesměrovat lety, aby se vyhnuly místům možnému konfliktu v Perském zálivu, oznámila mluvčí společnosti sídlící v Dubaji. „Přesměrování ovlivní časy některých odletů a příletů minimálně…Pečlivě monitorujeme současný vývoj … a provedeme další operativní změny, pokud to bude zapotřebí,“ uvedla mluvčí.

Australská společnost Qantas sdělila, že její stroje zajišťující spojení na Blízkém východě se budou vyhýbat přeletům Hormuzského průlivu a Ománského zálivu. Znamená to úpravu trasy linek mezi Austrálií a Londýnem.

Společnost British Airways se rozhodla řídit doporučením FAA a bude se íránskému prostoru vyhýbat. Spoje budou zajištěny náhradními trasami. Rovněž Malaysia Airlines nebude používat trasu nad Íránem, která sloužila linkám z Kuala Lumpuru do Londýna, Džiddy a Medíny.

Mluvčí Norwegian Air řekl, že nad oblastí žádné letadlo této společnosti nemá podle letového řádu přelétávat a že v případě potřeby budou lety odkloněny. Ani švédská SAS trasu nad Perským zálivem nepoužívá, avšak situaci sleduje.

Singapore Airline podle svého mluvčího pro své lety zvolila o trochu delší trasu, aby se oblasti vyhnula. Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů má připraven záložní plán a o jeho použití rozhodne podle prostudování doporučení FAA.