Britský poslanec Robinson prý špehoval pro Československo

Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson špehoval pro Československo. Tvrdí to podle listu Mail on Sunday zpravodajské dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB). Osmdesátiletý Robinson takovéto obvinění odmítá. Existenci dokumentů však potvrdila ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková.

Z dokumentů podle listu Mail on Sunday vyplývá, že Robinson v letech 1966 až 1969 předal komunistickému Československu desítky zpráv, včetně vysoce citlivých informací o jaderných zbraních. Zároveň prý přijal dary, jejichž hodnota by dnes přesahovala 12 tisíc liber (zhruba 350 tisíc korun).

Dokumenty z pražského archivu podle listu rovněž tvrdí, že Robinson v té době připouštěl, že je „zapleten do špionáže“ a že by v případě dopadení byl „poslán do vězení“. 

Robinson měl podle dokumentů blízký vztah s Karlem Pravcem, bývalým šéfem kanceláře StB na londýnské ambasádě. Tomu je nyní 88 let a žije v New Jersey. Dokumenty rovněž hovoří o údajných Robinsonových kontaktech s agenty někdejší sovětské tajné policie KGB, píše Mail on Sunday.

Robinson však nyní prostřednictvím svých právníků odmítl jakékoliv pochybení. „Nikdy nepředával důvěrné vládní dokumenty či informace žádnému zahraničnímu agentovi a neměl k takovýmto materiálům přístup,“ uvedli právníci.

Geoffrey Robinson na archivním snímku
Zdroj: ČT24

StB Robinsona popsala jako škudlila 

Navenek možná v začátcích své politické kariéry Robinson vypadal jako salónní socialista, StB ho ale vykreslila spíše jako škudlila. Podle jedné zprávy Robinsona při večeři s Pravcem v roce 1967 rozhořčila obsluha, když si naúčtovala dvoulibrový kuvert, a trval na tom, že jí žádné spropitné už nedá a drobné, které nechal Pravec na stole, sebral a už mu je nevrátil.

Setkání v letech 1966 až 1967 Pravec pečlivě zaznamenával, nedařilo se prý ale prokázat, zda má Robinson materiální zájmy. Pravec tedy testoval jeho reakce. Podle zprávy z dubna 1967 Robinson dojedl hlavní chod a trval na tom, že už nic jíst nebude. Pravec ale stejně objednal jahody a tvářil se, že je nechce. Robinson snědl nejen svou porci, ale bez zeptání i Pravcovu. 

Nakonec československé tajné služby dospěly k závěru, že Robinson má finanční potíže, jež mu brání vést aktivní společenský život, o čemž svědčila i řada pozdějších setkání. Pravec také uvedl, že Robinson měl sklony k pití velkého množství alkoholu a také se rád chvástal. O Vánocích 1966 Robinson od Pravce dostal jako dárek skoro čtyři litry whisky a později Pravce o několik lahví sám požádal, protože věděl, že českoslovenští diplomaté alkohol mohli koupit za zvýhodněnou cenu. 

Novináři překvapeného Pravce vypátrali v New Jersey

Pravce se listu Mail on Sunday podařilo vypátrat. Žije v domě s pěti ložnicemi v New Jersey. Když u něj novináři zazvonili, aby se ho zeptali na jeho minulost, nejprve mlčel, poté se domáhal odpovědi, jak se novináři k informaci o údajných tajných setkáních dostali. Novináři mu dali dokumenty přečíst na počítači. Pravec se na chvíli odmlčel a pak se svým silným českým přízvukem pronesl: „O tom, co se stalo v 60. letech, mluvit nebudu.“.

Jak se Pravec dostal do USA, není zcela jasné. Podle Mail on Sunday se ale zřejmě znelíbil komunistickému režimu v době, kdy se vztahy mezi Východem a Západem vyostřily. Jeho syn Karel napsal biografii, ve které tvrdí, že jeho otec musel Československo opustit v roce 1980 kvůli kritice sovětské nadvlády, píše list.

Sousedi novinářům řekli, že Pravec spolu s manželkou v domě v New Jersey žije již roky, je tichý a slušný. Jeden místní obyvatel je označil za „přátelský pár“, který ale není moc společenský. „Víme, že sem přišli z Československa, ale moc nemluví o tom, co se dělo předtím,“ uvedl jeden soused. Jiný poznamenal, že se v soukromí svých sousedů nevrtá. 

Kolem Robinsona byly pochybnosti i dříve

Politik a průmyslník Robinson, narozený 25. května 1938 v Sheffieldu, je od roku 1976 poslancem za Coventry. V období od května 1997 do prosince 1998 zastával funkci hlavního pokladníka na ministerstvu financí v době vlády Tonyho Blaira.

Funkci na ministerstvu musel opustit v prosinci 1998 poté, co vyšlo najevo, že tehdejšímu ministrovi obchodu Peterovi Mandelsonovi půjčil 373 tisíc liber na nákup luxusního domu (ten částku získal ještě jako řadový poslanec v roce 1996). Mandelson, jehož úřad v té době vyšetřoval Robinsona kvůli angažovanosti ve společnosti Hollis Industries a finančním nesrovnalostem, na svou funkci též rezignoval.

Tvrdil, že jde o politickou kampaň 

Robinson po odchodu z funkce uvedl, že proti němu byla vedena intenzivní politická kampaň. Parlamentní výbor jej již v létě 1998 zprostil obvinění, že obdržel od bývalého mediálního magnáta Roberta Maxwella 200 tisíc liber a jako člen parlamentu je nenahlásil. Výbor Robinsona nicméně pokáral za to, že jako poslanec nezaregistroval svůj příjem coby ředitel dvou společností.

V lednu 1998 byl také Robinson zproštěn obvinění, že porušil parlamentní předpisy, když nenahlásil své kontakty s firmou působící mimo britské území.

Robinson v minulosti předsedal strojírenské firmě TransTec. Britská vláda v roce 2000 začala vyšetřovat její krach. Výkonný i finanční ředitel firmy se přiznali k podvodným praktikám v účetnictví. Ty se týkaly částky 18 miliónů dolarů, kterou po firmě požadovala zaplatit americká automobilka Ford Motor. Částka byla uhrazena již v roce 1998, avšak o její existenci nebyli informováni akcionáři.

Robinson, absolvent univerzity v Cambridge a jeden z nejbohatších britských politiků, byl původně finančním manažerem britských firem, které měly co do činění s automobilovým průmyslem, například s British Leyland či Jaguar Cars. V letech 1996 až 2008 byl také majitelem politického týdeníku New Statesman.