Ministryně vnitřní bezpečnosti USA, která přispěla k řadě Trumpových kontroverzních výroků, končí

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová rezignovala. S odvoláním na její rezignační dopis o tom napsaly světové agentury. Informaci, že Nielsenová post opouští, nejprve na Twitteru zveřejnil prezident Donald Trump. Ten zároveň doplnil, že nově bude funkci vykonávat dosavadní šéf amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) Kevin McAleenan. Kromě ministryně končí po dvou letech také dosavadní šéf ochranky amerického prezidenta Randolph Alles.

Video Události
video

Ministryně vnitřní bezpečnosti USA skončila ve funkci

Šestačtyřicetiletá Nielsenová funkci zastávala od prosince 2017 a její resort byl zodpovědný za řadu z kontroverzních kroků Trumpa, například za plány na vybudování zdi podél hranice s Mexikem či oddělování dětských migrantů od jejich rodin.

V červnu 2018 Nielsenovou kritizovali demonstranti, když večeřela v mexické restauraci ve Washingtonu. Následně na Twitteru napsala, že tvrdě pracuje na tom, aby napravila „nefunkční imigrační systém“.

Trump na Twitteru Nielsenové za její službu poděkoval a zároveň oznámil, že ji ve funkci dočasně vystřídá McAleenan a že „odvede dobrou práci“.

Nielsenová v rezignačním dopise důvod svého odchodu neuvedla. Napsala však, že nastal „správný čas“ odejít a doplnila, že „Spojené státy jsou teď bezpečnější“, než když se k administrativě Trumpa připojila.

Rezignační oznámení přišlo jen několik dnů poté, co Trump spolu s Nielsenovou navštívil hranice USA s Mexikem. Nedávno prezident hrozil, že tuto hranici uzavře. Nakonec ale od svého plánu upustil a uvedl, že chce, aby Mexiko do roka zastavilo nelegální přechody migrantů a pašování drog do USA.

V noci na pondělí však na Twitteru znovu varoval Mexiko, že hranici může zablokovat. „Pokud to bude nutné, jižní hranici uzavřu. Mexiko musí zastavit všechny ilegály a nenechat je dlouze pochodovat na Spojené státy, jinak nebudeme mít jinou možnost, než hranice zavřít a uvalit cla,“ napsal.

Podle listu The New York Times v minulých týdnech Trump žádal Nielsenovou, aby uzavřela přechody na jižních hranicích a zastavila přijímání azylantů. Ministryně takový krok považovala za nepatřičný a neúčinný.

V neděli se s Trumpem sešla v Bílém domě a přinesla seznam návrhů, které měly její komunikaci s prezidentem zlepšit. Trump ale už na schůzku přišel s rozhodnutím Nielsenovou propustit, napsal newyorský list. Po setkání sama rezignovala.

„Doufám, že příští ministr bude mít podporu Kongresu a soudů ve snaze napravit zákony, které blokují plné bezpečnostní zajištění našich hranic a které přispěly k veřejným rozepřím,“ napsala v rezignačním dopisu. 

Snahu prezidenta přitvrdit migrační politiku The New York Times dává do souvislosti s kampaní před volbami v příštím roce, v nichž Trump bude svůj post obhajovat.

Šéf Bílého domu vyhlásil na hranici s Mexikem stav nouze, aby si zajistil prostředky na stavbu zdi, zastavil finanční pomoc třem středoamerickým státům a opakovaně poukazoval na kolony migrantů směřující z jihu k americké hranici. „Naše země je PLNÁ,“ napsal v neděli na Twitteru.