Slovenský ústavní soud se plní a může začít fungovat. Čeká na něj i Harabinova stížnost

Slovenský ústavní soud, který je od poloviny února paralyzován kvůli nedostatku soudců, bude moci obnovit svou rozhodovací činnost. Parlament během středy a čtvrtka sice zvolil dohromady jen část potřebných kandidátů na ústavní soudce, prezident Andrej Kiska však bude moci jmenovat alespoň čtyři nové soudce. To zajistí fungování pléna této vrcholné soudní instituce v zemi. Ústavní soud ovšem nadále nebude v plné sestavě, což může prodloužit rozhodování o stížnostech lidí či firem ohledně porušení jejich ústavních práv.

Nově zvolená ústavní soudkyně Daniela Švecová
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Devíti z celkového počtu 13 slovenských ústavních soudců v únoru skončilo 12leté funkční období a sněmovna krátce předtím nezvolila žádné kandidáty na jejich nástupce. Stalo se tak i kvůli obstrukci nejsilnější vládní strany Smer-sociálna demokracia expremiéra Roberta Fica, jehož ambice stát se předsedou ústavního soudu odmítl Kiska. Fico se tehdy ještě před samotnou volbou kandidatury na ústavního soudce vzdal.

Tento týden ve středu parlament zvolil šest kandidátů na ústavní soudce, ve čtvrtek k nim přibyli další dva. Mezi nimi jsou například šéfka slovenského nejvyššího soudu Daniela Švecová a předseda Specializovaného trestního soudu Michal Truban. Nejvíce hlasů dostal advokát Ivan Fiačan, kterého v tajné volbě podpořila i část opozice.

Soud bude řešit Harabinovu stížnost

Po jmenování čtyř nových ústavních soudců prezidentem bude mít ústavní soud osm soudců. K fungování jeho pléna, které tvoří všichni ústavní soudci a které rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou nebo o volebních stížnostech, je zapotřebí alespoň sedmi soudců. To je zároveň nejnižší počet, který je potřebný pro schválení rozhodnutí pléna soudu.

Plénum slovenského ústavního soudu bude rozhodovat také o stížnosti neúspěšného prezidentského kandidáta a soudce nejvyššího soudu Štefana Harabina ohledně březnových voleb hlavy státu. Běžné stížnosti lidí, firem či institucí na porušení jejich ústavních práv posuzují tříčlenné senáty ústavního soudu.

Fica odmítla i Čaputová

Nové ústavní soudce vybírá a jmenuje ze širšího seznamu kandidátů prezident, který také rozhoduje o vedení ústavního soudu. Ficovy ambice stát se ústavním soudcem odmítla také právnička Zuzana Čaputová, která o uplynulém víkendu v rozhodujícím kole přímých prezidentských voleb porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče.

Dlouholetý diplomat Šefčovič v kampani opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy, zda by v případě zvolení hlavou státu Fica ústavním soudcem jmenoval. Šefčoviče v prezidentských volbách podporovala právě Ficova strana.