Třicet let po havárii zamořují Černobyl odpadky turistů

3 minuty
Horizont: Černobyl v obležení odpadků
Zdroj: ČT24

Havárie Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou, jakou svět do té doby zažil. Obavy z radiace udržely dlouhá léta okolí elektrárny izolované od zbytku světa. I proto získalo nádech tajemna. S uvolněným režimem se do uzavřené oblasti začaly organizovat turistické zájezdy a podle místních už nabraly takových rozměrů, že začínají vyvolávat problémy.

V Pripjati – městečku, které kdysi obývali zaměstnanci černobylské elektrárny – se stále drží radioaktivita. Už roky ho ale zamořuje také  úplně jiné znečištění. Místa, která lidé museli před více než třiceti lety ve spěchu opustit, totiž od devadesátých let přitahují turisty. Ti tam po sobě nechávají hromady odpadků.

„Turismus se tu rozrostl natolik, že už ho nikdo nezastaví. Ukazuje to ostatně i množství odpadků, které po návštěvnících zůstává. I proto je důležité, že se tu začalo uklízet,“ uvedl bývalý obyvatel Pripjati Olexij Breus.

Celá Pripjať je přitom neoficiálně považovaná za jakýsi památník desítkám lidí, kteří během havárie zahynuli, a více než sto tisícům dalších, které katastrofa vyhnala z domovů. Dobrovolníci proto musí rozlišovat, co jsou odpadky, které tu pohodili turisté, a co pozůstatky někdejších obyvatel.

„Jsou tu plastové lahve a skleněné lahve od alkoholu. Je tu ale i smetí, které za odpad nepovažujeme. Třeba lahev z období před havárií, to jsou vlastně historické předměty. Takové nevyhazujeme,“ vysvětlil jeden z dobrovolníků Grigorij Kulyk.

Od havárie poklesla úroveň radiace tisícinásobně

K havárii došlo 26. dubna 1986 a uvolnila 400krát více radiace než bomba svržená Američany na Hirošimu. Největší dopady měla na záchranáře, kteří pracovali přímo v elektrárně, a na takzvané likvidátory, kteří posléze čistili uzavřenou zónu.

V současnosti je už ohrožení mnohem menší. „V porovnání s létem 1986 – od okamžiku havárie – poklesla úroveň radiace tisícinásobně,“ poznamenal Serhij Myrnyj, ekolog působící v oblasti Černobylu.

I přesto se ale dobrovolní uklížeči musí chránit, a to minimálně gumovými rukavicemi. Zvláštní režim čeká i posbírané odpadky, které v Pripjati odhazují současní turisté. Na běžné skládce neskončí.

„Všechen odpad zrecyklujeme v souladu s předpisy o radiační bezpečnosti. Odpadky předáme společnosti, která pracuje v černobylské uzavřené zóně a zodpovídá za recyklaci. Všechno bude v zájmu bezpečnosti a podle pravidel,“ popsal Jaroslav Emelianěnko, ředitel Chernobyl Tour.

V Pripjati, která leží jen pět kilometrů od elektrárny, se na desítky let zastavil čas. Dobrovolníci i turističtí průvodci chtějí zajistit, aby se na ní nepodepsali ani vandalové, ani jejich vlastní neohleduplní zákazníci. Jarní úklid – jak svou akci nazvali – se tak v oblasti zřejmě bude opakovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 5 mminutami

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval zvláštní vyslanec ruského vládce Vladimira Putina na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 6 mminutami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 4 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 6 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelský útok v Gaze zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 10 hhodinami
Načítání...