Střelba v Utrechtu: Podezřelý přiznal vinu, tvrdí, že jednal sám

Sedmatřicetiletý muž tureckého původu stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se u soudu přiznal. Tvrdí, že jednal sám. Soud muži prodloužil vazbu o dva týdny. Večer se v Utrechtu uskuteční tichý pochod městem za oběti střelby.

Policisté po střelbě v Utrechtu
Zdroj: Reuters Autor: Piroschka Van De Wouw

Podle žalobců obviněný zastával „radikální ideologii“, ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický. Podezřelý má být podroben psychiatrickému vyšetření. Soudce v pátek rozhodl, že bude smět komunikovat pouze se svým právníkem.

„Podezřelý ve věku 37 let se ráno před vyšetřujícím soudcem přiznal k trestným činům, které jsou mu přičítány,“ oznámila nizozemská prokuratura. Podezřelý podle ní prohlásil, že „jednal sám“.

Při pondělní střelbě v tramvaji přišli o život tři lidé a dalších sedm bylo zraněno. Podezřelým je 37letý Gökmen Tanis, který se narodil v Turecku. Tanis byl zadržen v pondělí sedm hodin po dopolední střelbě, kterou nepřežili 19letá žena a dva muži ve věku 28 a 49 let.

Muž, který byl v pátek předveden k neveřejnému slyšení před vyšetřujícího soudce, čelí mimo jiné obvinění z několikanásobné vraždy či zabití s teroristickým motivem.