Tři mrtví po střelbě v Utrechtu. Policie zatkla podezřelého, nevylučuje zločin z vášně

Nejméně tři mrtvé a pět zraněných si vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském Utrechtu. Tři lidé jsou raněni těžce. Policie už zatkla podezřelého. Následně byl v Utrechtu snížen stupeň ohrožení terorismem. Policie nevylučuje, že mohlo jít i o vztahové drama, muž má za sebou kriminální minulost. Podle očitých svědků totiž pachatel mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a na lidi, kteří se jí snažili pomoci.

„Mohl to být i zločin z vášně,“ řekl stanici NOS policejní mluvčí Bernard Jens. Podle očitého svědka činu, jednadvacetiletého Nielse, kterého citovala NOS, se střelec zaměřil na jednu osobu. „Cílil na lidi, kteří se pokusili té ženě pomoci,“ uvedl.

4 minuty
Události ČT: Střelba v Utrechtu
Zdroj: ČT24

Dopadený hlavní podezřelý je tureckého původu

V souvislosti s dopolední střelbou policie zadržela sedmatřicetiletého muže původem z Turecka. Je jím Gökmen Tanis narozený v Turecku, jehož fotografii z tramvaje policie zveřejnila na Twitteru. Kromě muže podezřelého ze střelby byl při domovních prohlídkách v Utrechtu zadržen ještě jeden další muž. V jakém vztahu je k Tanisovi, zatím není jasné.

Turecká agentura Anadolu uvedla s odvoláním na příbuzné podezřelého muže, že dotyčný střílel z „rodinných důvodů“. Otec podezřelého Mehmet Tanis, který žije v Turecku, řekl místní tiskové agentuře, že se synem nemluvil jedenáct let a pokud se činu dopustil, „měl by si odpykat trest“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se případem zabývají i turecké zpravodajské služby. Terčem útoku byla podle nich příbuzná. Starosta Utrechtu Jan van Zanen přitom už dříve incident označil za teroristický čin.

Nizozemský ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus uvedl, že Tanis nebyl pro policii neznámou osobou. Portál Hart van Nederland poznamenal, že je stíhán kvůli znásilnění z roku 2017. Veřejnoprávní stanice NOS informovala i o odsouzení za pokus o vraždu, vloupání či řízení v opilosti.

„Bylo vypáleno několik výstřelů a několik lidí utrpělo zranění. Na místě jsou vrtulníky. Policie nikoho nezatkla,“ řekl krátce po střelbě policejní mluvčí Joost Lanshage. Protiteroristický štáb už dementoval svou původní zprávu, že se střílelo na vícero místech Utrechtu. Německo zpřísnilo kontroly na hranici s Nizozemskem, a to nejen na hlavních tazích, ale i na dalších místech.

3 minuty
Brífink nizozemského premiéra a ministra spravedlnosti k útoku v Utrechtu
Zdroj: ČT24

Lidé už mohou na ulici

Policie v Utrechtu vyzvala školy, aby své budovy a areály uzamkly. Radnice varovala před dalšími incidenty a vyzvala obyvatele, aby neopouštěli domovy. Tato výzva byla později odvolána. V celé provincii platí varování před terorismem. Zpřísněná opatření byla zavedena i v jiných částech Nizozemska, především na letištích a v klíčových místech veřejné infrastruktury.

Jeden svědek vylíčil televizní stanici RTV Utrecht, že viděl nějakou hádku a ženu ležící na zemi. Několik mužů podle něj potom uteklo.

Výstřely se ozvaly v 10:45. Policie pak uzavřela okolí náměstí 24 Oktoberplein na západě města, kde se incident stal. Vyzvala také obyvatele města, aby uvolnili silnice pro vozy záchranářů směřující k místu. Dopravní podnik přerušil tramvajový provoz ve městě.

„Teror zaútočil na naši civilizaci, na naši tolerantní společnost. Jestli se potvrdí, že se jednalo o teroristický čin, pak na to opovíme jedinou cestou: naše právo, naše demokracie je silnější než fanatismus a násilí. Nikdy se nevzdáme naší tolerantnosti. Nikdy!“ konstatoval premiér Mark Rutte.

Na incident reagovali i čeští politici. „Myslím na oběti brutálního útoku v Utrechtu, chci vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. České bezpečnostní složky jsou v této souvislosti v kontaktu s nizozemskými kolegy. Terorismu se nesmí ustupovat, jsme všichni na jedné lodi,“ napsal na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Také šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádřil soustrast všem, které tragická událost zasáhla.

Utrecht je se 340 tisíci obyvateli čtvrtým největším městem v Nizozemsku. Na jeho univerzitách studuje velké množství mladých lidí. Vraždy střelnou zbraní jsou v něm velmi vzácné, stejně jako v celé zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Migrace byla jedním z témat debaty kandidátů na německého kancléře

Čtyři kandidáti na německého kancléře se v neděli večer utkali v televizní debatě před volbami do Spolkového sněmu. Společná debata lídrů čtyř nejsilnějších německých parlamentních stran byla místy hlasitá, ale také zábavná, píše agentura DPA.
před 7 mminutami

Evropští lídři budou v Paříži jednat o Ukrajině i bezpečnosti

Paříž hostí schůzi představitelů evropských zemí. Hlavním tématem je podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota situace na Ukrajině a bezpečnost v Evropě. Zúčastní se šéfové vlád Velké Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska, ale i zástupci EU a NATO. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co vyšlo najevo, že administrativa USA chce jednat o příměří přímo s Ruskem bez Evropanů.
12:30Aktualizovánopřed 12 mminutami

Zelenskyj: Ukrajina žádnou dohodu „o nás bez nás“ nepřijme

Kyjev se nezúčastní úterních rusko-amerických rozhovorů o ukončení války, které se mají konat v Saúdské Arábii, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země zároveň neuzná žádné dohody o Ukrajině bez oficiální účasti Kyjeva, zdůraznil lídr Ruskem napadené země.
před 35 mminutami

Záplavy v Kentucky si vyžádaly nejméně devět obětí

Guvernér Kentucky Andy Beshear v neděli večer uvedl, že počet obětí tamních záplav stoupl na devět. Většina z nich, včetně matky se sedmiletým dítětem, podle něj zemřela v automobilech, které strhla velká voda. Dalších nejméně tisíc lidí, kteří uvázli v důsledku povodní, se záchranářům podařilo evakuovat, dodal. Zasaženy jsou i další státy na jihovýchodě USA.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Povstalci v Kongu obsazují další velké město, vládní jednotky se stahují

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou podle agentur AP a AFP obsadila milionové město Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Agentura Reuters zatím uvádí, že rebelové postoupili dále do centra města, přičemž se setkali s malým odporem vládních jednotek. Velitel povstalců Bernard Byamungu Reuters tvrdí, že M23 má město pod kontrolou od poloviny dne.
05:50Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 17 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...