Sísí chce mít možnost vládnout Egyptu až do roku 2034. Parlament schválil změnu ústavy

Egyptský parlament schválil změnu ústavy, která umožní současnému prezidentovi Abdal Fattáhu Sísímu kandidovat ve volbách hlavy státu i po skončení jeho současného druhého mandátu. Pro návrh zvedlo ruku 485 poslanců v 596členném parlamentu, uvedla agentura AP. Změnu ústavy ještě musí schválit Egypťané v referendu, které se nejspíš uskuteční před začátkem ramadánu, jenž letos připadá na 5. května.

Schválení ústavních změn se očekávalo, protože v parlamentu jednoznačně převažují Sísího spojenci nebo lidé, které řídí tajné služby ovládané prezidentem, upozornil list The New York Times.

Podle předsedy parlamentu Alího Abdalála nyní bude schválené změny ještě zkoumat zvláštní legislativní výbor, který by pak měl do dvou měsíců definitivní znění předložit poslancům ke konečnému hlasování. Pak bude následovat referendum.

Prezident Sísí se dostal k moci v roce 2013 po vojenském puči, který svrhl kontroverzního islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Nyní vykonává Sísí svůj druhý čtyřletý mandát. Funkční období mu má skončit v roce 2022 a podle dosavadních pravidel by už poté ve volbách znovu kandidovat nemohl.

Pokud změny ústavy vstoupí v platnost, mohl by Sísí kandidovat ještě dvakrát, a to na funkční období nově prodloužené na šest let. Teoreticky by tedy mohl zůstat ve vedení země až do roku 2034.

Předkladatel zákona Abdal Hádí Kasabí z proprezidentské koalice „Podpora Egypta“ prodloužení funkčního období odůvodnil nutností „zachovat stabilitu a dokončit rozvojové plány“. Šéfredaktor listu Al-Achbár Jásir Rizk mající blízko Sísímu ve svých nedávných článcích zase nezbytnost prodloužit prezidentův mandát obhajoval zabráněním návratu islamistických stran k moci.

Před tím ostatně varuje často sám Sísí. Ve svých projevech mluví o válkách v Libyii, Sýrii a Jemenu a upozorňuje, že Egypt by mohl jejich cestu následovat. Toho se řada Egypťanů obává.

Kritici varují před návratem autokracie

Podle kritiků ústavních změn může tento krok znamenat, že se v Egyptě prohloubí autoritářský způsob vlády, a to osm let po povstání, které bylo součástí takzvaného arabského jara, a které svrhlo dlouholetého vládce Husního Mubaraka. Sísí by tak mohl podle NY Times sám pohřbít změny, které zavedl rok po svém nástupu do úřadu. 

Před tím varuje i organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Podle ní budou změny znamenat podkopání nezávislosti soudů a další posílení výkonné moci, která je podle ní v Egyptě už nyní zneužívána.

Sísí v době svého úřadování brutálně potlačil jakékoliv projevy opozice. Zatčeny byly desítky tisíc prezidentových oponentů, stát zakázal stovky webových stránek a převzal kontrolu nad většinou médií. Ve vězeních se používá mučení.

Loni byl Sísí opětovně zvolen poté, co byli všichni jeho potenciální vyzyvatelé uvězněni nebo přinuceni vzdát se kandidatury. Myšlenka na prodloužení Sísího mandátu se zrodila právě po těchto volbách, ještě v roce 2017 prezident změny ústavy oficiálně odmítal.

Navzdory případům porušování lidských práv má Sísí podporu například amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého odvádí jeho egyptský kolega „fantastickou práci“. Egypt v lednu navštívil také francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož země dodává režimu prezidenta Sísího zbraně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 8 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 8 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 21 mminutami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 30 mminutami

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 43 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 4 hhodinami
Načítání...