
Události: Případ Willow Simsové vystrašil imigranty v Británii
Na tři a půl milionu občanů Evropské unie žije na britských ostrovech. Pokud tam budou chtít zůstat i po brexitu, budou muset žádat přes mobilní aplikaci o povolení k pobytu. Aplikace má jen anglojazyčnou verzi, což podle organizací zaštiťující jejich práva může přinášet problémy.
„Lidé, kteří přijeli z Česka nebo z Polska, a jejichž angličtina není tak dobrá, budou mít problém. To se týká všech věkových skupin,“ upozorňuje Axel Antoni z organizace the3millions hájící občany EU. Dodává, že jednoduché to nebudou mít ani starší lidé, kteří si neosvojili komunikaci po internetu.
Experti očekávají, že novým britským imigračním sítem neprojdou přinejmenším desítky tisíc unijních obyvatel. Ti tak mají obavy z budoucnosti. Opačný pohled na celou věc mají zastánci odchodu Británie z Unie. Doufají, že se naplní slib z referenda a volný příliv lidí včetně levné pracovní síly zejména z východní Evropy skončí.
Ani 37 let v Londýně nestačí k jistotě
Cizince žijící v Británii vylekal v posledních dnech hlavně případ jednačtyřicetileté matky dvou dětí Willow Simsové. Ta sice není z EU, mnozí se však obávají podobných těžkostí, jaké potkaly ji.
Simsová žije v Británii od čtyř let, kdy tam přijela z USA. Když její americká matka zemřela, dostala se v pubertě do pěstounské péče. Měla trvalé povolení k pobytu, dokumenty, které to potvrzovaly, se však tehdy ztratily.
Nikdo nic neřešil a žena působila jako školní asistentka pro radnici v Lewishamu. Loni v dubnu na ni však přišla kontrola, která ji kvůli chybějícím dokladům označila za ilegální imigrantku a zbavila ji práva pracovat nebo nároku na zdravotní péči. Simsové hrozila i deportace.
Britští úředníci z ministerstva vnitra jí odmítli pomoct, přestože na to měla nárok. Přišly dluhy a závislost na potravinové bance. „Nejsem schopná své dceři zajistit stabilní prostředí. Bojí se o mě. Asi vidí, jak upadá moje duševní zdraví. Už to nezvládám,“ popsala nedávno svou situaci Simsová.
Její případ se dostal až na plénum britského parlamentu a ministr vnitra Sajid Javid se jí omluvil. Až potom se jí odpovědní úředníci začali věnovat a poskytovat jí náležitou asistenci. Javid slíbil, že zajistí opatření, aby se podobné chyby nestávaly.