Vyslání americké armády do Venezuely je jedna z možností, připustil Trump

3 minuty
Události ČT: Tlak na Madurův režim roste
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump zmínil vyslání armády do Venezuely jako „jednu z možností“. V rozhovoru s televizní stanicí CBS rovněž uvedl, že odmítl žádost dosavadního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o setkání. Ruská diplomacie uvedla, že do venezuelských záležitostí by se nemělo zvenčí zasahovat. Rakousko se naopak přidalo k dalším evropským zemím, které vážně zvažují, že uznají opozičního lídra Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem.

„Určitě je to něco, co je… je to jedna z možností,“ odpověděl Trump na dotaz, co by ho přimělo vyslat do Venezuely americkou armádu. Na otázku, zda by se osobně zapojil do vyjednávání s Madurem a přesvědčil ho, že by měl odejít, odvětil, že venezuelský vůdce ho už před pár měsíci žádal o schůzku, on ji ale odmítl.

Ve Venezuele, zmítané hlubokou ekonomickou krizí, se již několik dní konají bouřlivé protesty opozice i stoupenců autokratického prezidenta Madura. Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó se minulý týden během masových demonstrací prohlásil úřadující hlavou státu, když parlament neuznal Madurův nový mandát. Podporu Guaidóovi už vyjádřila řada amerických zemí, včetně USA.

V sobotu Maduro navrhl posunout parlamentní volby v zemi z roku 2020 na letošek, opozice však požaduje nové prezidentské volby. Guaidóa na Twitteru podpořil i první vysoce postavený venezuelský generál.

Moskva vyzývá k nevměšování, Vídeň zvažuje uznání Guaidóa

K situaci se v neděli vyjádřilo rovněž ruské ministertsvo zahraničí. „Cílem mezinárodního společenství by mělo být pomoci (Venezuele vyřešit socioekonomické problémy) bez destruktivního zasahování zvnějšku,“ uvedl Alexandr Ščetinin, který na ministerstvu vede odbor Latinské Ameriky. Rusko patří mezi spojence prezidenta Madura.

V neděli také vyprší ultimátum, které Madurovi dalo Španělsko spolu s Francií, Británií a Německem. Maduro by měl oznámit nové prezidentské volby, jinak tyto země uznají za úřadujícího prezidenta Guaidóa. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová postoj své země znovu zopakovala.

S vůdcem opozice již hovořil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Měl jsem velmi dobrý telefonát s Guaidóem,“ uvedl na Twitteru. „Má naši plnou podporu, pokud jde o obnovení demokracie,“ dodal. Jestliže Maduro neodpoví na výzvu EU ohledně vyhlášení svobodných a spravedlivých prezidentských voleb, „uznáme a podpoříme Guaidóa jako prozatímního prezidenta“, doplnil Kurz.

Trump chce kvůli Íránu udržet základnu v Iráku

Americký prezident Trump se ve výše zmíněném rozhovoru vyjádřil i k dění na Blízkém východě. Jak řekl, americká vojenská přítomnost na základně v Iráku je velmi důležitá, protože Washington tak může zblízka sledovat, co dělá Írán.

„Jeden z důvodů, proč si ji (základnu) chci ponechat, je, že se chci více dívat na Írán. Írán je skutečný problém,“ prohlásil prezident. „Chci, abychom to mohli sledovat. Máme v Iráku neuvěřitelnou a velmi drahou základnu. Je na skvělém místě, pokud jde o sledování různých částí problematického Blízkého východu,“ dodal.

Prezident loni v prosinci nečekaně oznámil, že chce stáhnout všech asi dva tisíce amerických vojáků ze Sýrie. Své rozhodnutí nyní Trump opět obhajoval, jakýkoli časový harmonogram odsunu ale nezveřejnil. 

Spojenci i členové jeho vlastní republikánské strany plán kritizovali kvůli obavám, že Islámský stát může po odchodu USA ze Sýrie znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington kvůli stažení jednotek může přijít o vliv na dění v regionu. Jak Trump nyní uvedl, někteří z vojáků se přesunou ze Sýrie právě na základnu do Iráku a „někteří pojedou domů“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 6 mminutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 11 mminutami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 33 mminutami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 1 hhodinou

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 2 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 5 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 5 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 6 hhodinami
Načítání...