Směřování země se nelíbí nejvíc Rusům za 13 let, ukázal průzkum. Podle experta Putin lidi unavil

V Rusku je v současnosti víc lidí, kteří cítí rozčarování z vývoje, než těch, kterým se kurz státu zamlouvá. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada. „Počet Rusů, kteří považují za nesprávnou cestu, po níž se země ubírá, je nejvyšší za posledních 13 let,“ píše server Newsru.com. Putinovu politiku ovšem dál schvaluje 64 procent jeho krajanů, třetina prezidentovo počínání kritizuje.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: REUTERS Autor: Goran Tomasevic

Vůbec nejvíce se ruské směřování zamlouvalo dotázaným v lednu 2008, než udeřila ekonomická krize. Tehdy si vývoj pochvalovalo 61 procent dotázaných.

Nespokojenost naopak dominovala v 90. letech a svého vrcholu dosáhla v únoru 1999, v předvečer vzestupu Vladimira Putina k výšinám moci. Před dvaceti lety se situace v Rusku zamlouvala jen sedmi procentům Rusů, čtyři pětiny měly opačný názor, připomíná Newsru.com.

S oblibou je na tom nejhůř Medvěděv 

Rusové v nynějším průzkumu negativně ohodnotili působení premiéra Dmitrije Medvěděva (spokojeno je 33 procent dotázaných, nespokojeno 66 procent), činnost vlády (38 procent ji chválí, 61 procent haní) a parlamentu (33 procentům se zamlouvá, 64 procentům se nezamlouvá).

Ani samotný šéf Kremlu na tom ale není nejlíp. Putinova popularita koncem loňského roku podle Levady klesla na 56 procent, zatímco v březnu v prezidentských volbách pro něj hlasovalo přes 76 procent voličů. Podle analytiků je příčinou hlavně důchodová reforma, která zvyšuje věk odchodu do penze o pět let. Rusové kvůli tomu opakovaně protestovali.

Rusové už pohádce o rozvoji nevěří, míní expert

Politolog Konstantin Kalačov přičetl snížení Putinova ratingu „únavě z prezidenta“. „Roste počet těch, kteří jsou ochotni poděkovat Putinovi za to, co udělal, ale myslí si, že už se vyčerpal a že jsou nezbytné změny,“ řekl BBC expert.

Ruští voliči se podle něj obecně bojí náhlých zvratů a především dosud nevidí k Putinovi žádnou alternativu, jak se ukázalo loni v březnu v prezidentských volbách. Nynější stav však přirovnal k povolební kocovině: „Život se nezlepšuje, se zahraniční politikou se to přehání, pohádce o rozvoji už lidé nevěří, roste skepse,“ upozornil Kalačov.