Spojené státy obvinily firmu Huawei i její finanční ředitelku z podvodů

Americké úřady v pondělí formálně obvinily čínskou telekomunikační společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů. Washington vznesl obvinění v souvislosti s chystanou žádostí o její vydání z Kanady, kde byla zadržena na základě amerického zatykače, informovala média. Kauza v posledních týdnech negativně ovlivňuje snahu o zklidnění americko-čínského obchodního konfliktu. USA zároveň čínskou firmu čelící potížím v řadě západních zemí obvinily z krádeže informací o technologiích společnosti T-Mobile. Firma Huawei veškerá obvinění odmítla a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby zastavily „bezdůvodné potlačování“ čínských podniků a zrušily zatykač na Meng.

Video Spojené státy obvinily firmu Huawei i její finanční ředitelku z podvodů
video

Spojené státy obvinily firmu Huawei i její finanční ředitelku z podvodů

„Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony,“ uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů „systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství“.

Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

„Tyto případy jasně ukazují, že musíme pečlivě zvážit rizika, která společnosti jako Huawei představují, když je vpustíme do naší telekomunikační infrastruktury. Tato obvinění jsou výstrahou, že FBI nebude tolerovat společnosti, které porušují naše zákony, odporují naší justici a ohrožují naši bezpečnost.“

Christopher Wray

ředitel FBI

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Meng a firmu v celkem 13 bodech, mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

 

Video Události
video

Události: Spory mezi Čínou a Spojenými státy se vyostřily

Meng podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti.

Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou Huawei využila k utajeným obchodům s Íránem. Meng tím podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Inženýři Huawei prý tajně pořizovali snímky systému T-Mobile

Nezávisle na tomto případu byla čínská společnost obviněna i z toho, že se dlouhodobě pokoušela ukrást firmě T-Mobile technologii na testování telefonů známou jako Tappy. Když se ji firma sídlící ve Washingtonu pokoušela žalovat, bránila Huawei podle obvinění výkonu spravedlnosti.

Americké úřady viní společnost Huawei také za to, že za krádeže obchodních tajemství odměňuje své zaměstnance bonusy. Potvrzují to e-maily, které se FBI podařilo získat v průběhu vyšetřování. K obchodní špionáži své zaměstnance motivovali přímo představitelé firmy: podle úřadů tedy nešlo jen o pochybení jednotlivců, jak dosud společnost Huawei tvrdila, napsal list Bussiness Insider.

„Podle obžaloby se firma Huawei od roku 2012 snaží ukrást informace o automatu, který společnost T-Mobile používala k testování mobilních telefonů. Ve snaze vytvořit svůj vlastní, inženýři Huawei údajně porušili dohodu se společností T-Mobile, tajně pořizovali snímky tohoto systému a dokonce ho část ukradli. Velká porota v New Yorku se zároveň vrátila k obžalobě, která se týká dalších 13 trestných činů spáchaných společností Huawei, její finanční ředitelkou, její pobočkou v Íránu a jednou z jejích poboček ve Spojených státech.“

Matthew Whitaker

úřadující ministr spravedlnosti

Finanční ředitelku Huawei Meng, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem prosince ve Vancouveru na žádost Spojených států. Soud ji později propustil na kauci ve výši zhruba 170 milionů korun.

Televize CBC s odvoláním na kanadské ministerstvo spravedlnosti uvedla, že USA již předložily formální žádost o vydání Meng. Čas na podání žádosti přitom mají až do středy 30. ledna. Kanada má poté 30 dní na rozhodnutí, jak ve věci pokračovat. Podle Reuters by se v úterý Meng měla objevit před kanadským soudem kvůli změnám v podmínkách své kauce. 

Čína vyzvala ke zrušení zatykače na Meng

Čína vyzvala USA, aby zrušily zatykač a neusilovaly o vydání Meng. Podle čínských médií se Washington snaží potlačit Huawei a omezit její globální expanzi.

„Důrazně vyzýváme Spojené státy, aby zastavily bezdůvodné potlačování čínských společností včetně Huawei a zacházely s čínskými podniky poctivě a spravedlivě,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že v kauze kolem Huawei existuje „silná politická motivace a politická manipulace“.

„Každý se spravedlivým úsudkem by uznal, že Kanada udělala vážnou chybu a to od samého začátku, protože případ Meng nebyl řádným soudním případem. Kanada a Spojené státy svévolně zneužily svou bilaterální smlouvu o vydávání, aby vážně narušily bezpečnost a zákonná práva čínských občanů,“ zdůraznila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jin.

Společnost Huawei rovněž uvedla, že nespáchala žádný z trestných činů uvedených v žalobě a že si není vědoma žádného pochybení ze strany své finanční ředitelky. „Věříme, že soudy v USA ve finále dospějí ke stejnému závěru,“ dodali zástupci firmy. Upozornili, že firma chtěla o obviněních jednat s americkými úřady, ale její žádost byla odmítnuta. 

Čína po zatčení Meng zadržela kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi odsouzenému za pašování drog změnil soud po zatčení Číňanky původní trest 15 let vězení na trest smrti.

Společnost Huawei má nyní problémy po celém světě. Používání jejích technologií považuje za rizikové řada zemí – kvůli podezření, že je používá k státem řízené špionáži. Některé země už odstřihly čínské výrobce od budování 5G sítí. Varování vydal i český úřad pro kybernetickou bezpečnost.