Dva Zlaté glóby pro Bohemian Rhapsody. Lady Gaga získala sošku „jen“ za nejlepší píseň

Nejlepším dramatem loňského roku je podle zahraničních novinářů v Hollywoodu životopisný snímek Bohemian Rhapsody o kapele Queen. Cenu Zlatý glóbus si odnesl i představitel zpěváka Freddieho Mercuryho Rami Malek. Nejlepší komedií byl zvolen film Green Book. A bodoval rovněž mexický černobílý film Roma, který získal cenu pro nejlepší zahraniční film. Sošku si odnesl i jeho režisér Alfonso Cuarón.

Video Studio 6
video

Zlaté glóby vybraly nejlepší filmy minulého roku

Jako nejlepší herečku ocenila porota Glenn Closeovou – zazářila ve snímku Žena (The Wife), ve kterém hrála manželku spisovatele oceněného Nobelovou cenou za literaturu. Překvapená a dojatá Closeová v děkovném projevu zdůraznila, že ženy mají následovat své sny, což se nepodařilo její filmové postavě; zmínila také příběh své matky, která to neudělala.

„Jsme pečovatelky, máme děti, manžely – ale musíme mít také osobní naplnění. Moje matka obětovala celý svůj život mému otci, a když jí bylo přes osmdesát let, svěřila se mi, že cítí, že v životě ničeho nedosáhla,“ zdůraznila herečka, která získala Zlatý glóbus už potřetí.

Za favoritku byla přitom považována zpěvačka Lady Gaga se snímkem Zrodila se hvězda (A Star Is Born). Tento film nakonec porotu přesvědčil jen v kategorii „nejlepší originální píseň“ – za skladbu Shallow.

Lady Gaga oblékla na předávání cen výraznou róbu, kterou se odkázala na herečku Judy Garlandovou, jež roli ve stejném příběhu rodící se hvězdy ztvárnila před více než šesti dekádami.

Dvě sošky pro Bohemian Rhapsody, tři pro tragikomedii Green Book 

Dvě ceny – za nejlepší drama a za nejlepší herecký výkon v hlavní roli, který podal Rami Malek  – si připsal životopisný film o frontmanovi legendární kapely Queen Freddiem Mercurym. Znamená to, že snímek, ke kterému měla řada kritiků výhrady a který v průběhu natáčení provázely problémy vedoucí až k výměně režiséra, zřejmě není bez šance na Oscara.

Za vítěze Zlatých glóbů se může považovat také tragikomedie Green Book (Jak projet bezpečně Jihem) podle skutečného příběhu černošského pianisty Donalda „Dona“ Shirleyho. Ten se pod ochranou italského řidiče, bývalého vyhazovače, odváží vyrazit na koncertní turné napříč Spojenými státy až do jižanských států, kde platí rasová segregace.

Snímek o americkém rasismu v šedesátých letech získal ocenění za nejlepší komedii, nejlepší scénář a se soškou pro nejlepšího herce ve vedlejší roli odešel také Mahershala Ali. „Žijeme v době, kdy je společnost rozdělena. Ale tenhle příběh mi dává naději,“ prohlásil režisér Peter Farrelly s odkazem na přátelství hlavních postav.

Nejlepším cizojazyčným filmem je podle poroty černobílý snímek Roma. Jeho tvůrce Alfonso Cuarón byl oceněn také za režii. Snímek natáčený v autorově rodném Mexiku se vrací do 70. let, kdy v Cuarónově dobře situované rodině pracovala mladá Cleo mixtéckého původu.

Soška pro Romu znamená další „zářez“ pro streamovací službu Netflix, která tím proniká mezi klasická filmová studia. A nejen to. Její série The Kominsky Method zvítězila mezi komediálními seriály – cenu si odnesl také Michael Douglas, který ztvárnil hlavní postavu stárnoucího herce. Nejlepší seriálové drama jsou Takoví normální Američané.

Cenu pro nejlepšího herce v kategorii komedie nebo muzikál získal za roli někdejšího zástupce George Bushe v Bílém domě Dicka Cheneyho ve snímku Viceprezident (Vice) britský herec Christian Bale. „Děkuji Satanovi za to, že mě inspiroval pro tuto roli,“ prohlásil.

Jednu z cen – za nejlepší ženský výkon v televizním seriálu – si odnesla také moderátorka slavnostního večera Sandra Ohová. Porotu přesvědčila svým výkonem v seriálu Na mušce. Stala se tak první herečkou s asijskými kořeny, která získala Zlatý glóbus za hlavní roli v seriálu za poslední čtyři dekády.

Ohová ale už jednu zlatou sošku má, a to za vedlejší roli v seriálu Chirurgové. Se dvěma cenami tak Ohová platí za nejúspěšnější herečku s asijskými kořeny v historii Zlatých glóbů.

Cenu za nejlepší animovaný film získal snímek Spider-Man: Paralelní světy, který podle kritiků představuje známého komiksového hrdinu v přelomovém a unikátním vizuálním stylu.

Cenu za celoživotní přínos v oblasti filmu (neboli Cenu Cecila B. DeMilla) převzal herec Jeff Bridges. V minulosti exceloval například ve filmech Král rybář, Big Lebowski, Crazy Heart nebo Opravdová kuráž.

O cenách Zlatý glóbus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé se ceny udělovaly v roce 1944.

Video Události
video

Události ČT: Předávání Zlatých glóbů