„Jo, mám to.“ Christian Bale se proměnil ve viceprezidenta Cheneyho

Ve Spojených státech měl o vánočních svátcích premiéru snímek Vice. Životopisný film sleduje Dicka Cheneyho, amerického viceprezidenta ve vládě George Bushe mladšího. Scenárista a režisér filmu Adam McKay na sebe už dřív upozornil snímkem Sázka na nejistotu o ekonomické krizi roku 2008, za nějž získal Oscara. 

Video Události v kultuře
video

Hraný film o viceprezidentovi Cheneym v amerických kinech

Viceprezident Dick Cheney měl podle autorů filmu podstatně více moci, než by mu jako druhému muži Bílého domu příslušelo. „Vím, že byl vlivný viceprezident, ale když jsem o něm začal číst, nemohl jsem uvěřit tomu, do jaké míry řídil politiku. Když se podíváte na výsledek jeho osmi let v úřadu, jak moc změnil průběh dějin, uvědomil jsem si, že jsem o něm nic nevěděl,“ upozorňuje Adam McKay.

Do prezidenta Bushe se proměnil herec Sam Rockwell. Představitel Cheneyho Christian Bale kvůli ztvárnění muže těžké politické i tělesné váhy předvedl další ze svých pověstných proměn. Pro roli je ochotný nabírat svalovou hmotu, jak prokázal při natáčení Amerického psycha z roku 2000, kdy dřel v posilovně, i hladovět. Kvůli filmu Mechanik o čtyři roky později neváhal shodit více než třicet kilo. Tentokrát se do role naopak musel vykrmit.

Dicku Cheneymu se ovšem nesnažil přiblížit jen fyzicky, ale i myšlenkově. „Je to muž, který ovládal svět,“ nepochybuje. „Měsíce jsem se snažil pochopit, jak se takový člověk cítí, a opravdu si nemyslím, že se můžu někdy přiblížit tomu, abych pochopil, jaké to je, když se  člověk každé ráno probudí a řekne si: ‚Jo, mám to, držím moc pevně ve svých rukou.‘ Je to něco nejasného.“

Sázka na Oscara?

McKay má, zdá se, se snímkem nakročeno k zopakování úspěchu svého předchozího počinu Sázka na nejistotu, který mu vynesl Oscara za adaptovaný scénář. Christian Bale, jehož do příběhu o hypoteční bublině také obsadil, měl prestižní sošku také na dosah. Zda se americké filmové akademii zalíbil i snímek Vice, zjistí tvůrci a herci při vyhlašování nominací 22. ledna, respektive vítězů o necelý měsíc později. Zatím se může těšit z šesti, tedy v letošním ročníku největšího počtu nominací na Zlaté globy. 

Film ale čelí i jiné než jen filmové kritice. Kvůli způsobu, jakým vykresluje Dicka Cheneyho, je označován za útok liberálních umělců na konzervativního politika. Režisér McKay ale tvrdí, že scénáři předcházela pečlivá rešerše, a pokud jde o fakta, nelze příběhu nic vytknout.