
Události ČT: Londýn představil reformu migrační politiky
Po brexitu to ale nebude muset stačit. Pro nově přichozí pracovníky ze zemí Evropské unie má totiž nastat zásadní změna – pokud nebudou mít slíbený plat aspoň třicet tisíc liber ročně, v přepočtu přes 70 tisíc korun měsíčně, nezískají pětileté pracovní vízum.
Cílem vládních konzervativců je po brexitu snížit počet přistěhovalců ze stovek tisíc na desítky tisíc ročně. „Měla by tam být platová hranice, která bude na 30 tisících librách ročně. Chceme mít systém, který vyhovuje byznysu, ale je také spravedlivý k místním pracovníkům a umožní nám snížit přistěhovalectví,“ uvedla britská premiérka Theresa Mayová.
„Dotkne se to hlavně zdravotních sester, pracovníků v pečovatelských službách, laboratorních techniků,“ domnívá se labouristická poslankyně a stínová ministryně vnitra Diane Abbottová.
Unijní pracovníci s nízkou kvalifikací budou moci do Británie přijet i po brexitu, získají ale pouze roční pracovní povolení. Pak budou muset nejméně na rok odjet. I to vyvolává u zaměstnavatelských svazů obavy, kdo bude uklízet v nemocnicích, obsluhovat v kavárnách nebo pracovat na stavbách.
Britské ministerstvo vnitra se brání, že dveře migrantům nezavírá. Zůstanou otevřené – ale jen pro ty nejkvalifikovanější síly z celého světa, jako jsou lékaři, architekti, vědci nebo programátoři.