Rusko vyhostilo slovenského diplomata. Jde o odvetu za listopadový krok Bratislavy

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Moskva prohlásila slovenského diplomata za nežádoucí osobu. Diplomat musí do 48 hodin opustit zemi, uvedla mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová. Jde o odvetu za vyhoštění ruského diplomata ze Slovenska z konce listopadu. 

Marija Zacharovová
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: ABACA

„Slovenské úřady vyhostily ruského vojenského diplomata. Protože v souladu se zažitou a běžnou praxí podobné nepřátelské kroky vždy vedou k zrcadlovým odvetným opatřením, Rusko v těchto dnech prohlásilo slovenského vojenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí během 48 hodin opustit naši zemi,“ prohlásila Zacharovová.

Příslušná nóta byla slovenskému velvyslanci předána v úterý 11. prosince, upřesnila mluvčí podle agentury Interfax. Zacharovová zdůraznila, že Moskvu mrzí „nepřátelský krok“ slovenské strany, „odporující tradicím našich dvoustranných vztahů“.

O vyhoštění ruského diplomata, které se uskutečnilo na konci listopadu, informoval slovenský premiér Peter Pellegrini 5. prosince. „Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen za personu non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO,“ řekl Pellegrini.

Dodal, že diplomat opustil území Slovenska, podrobnosti o působení vyhoštěného ruského diplomata ale neuvedl.

Slovensko ruské diplomaty nevyhošťuje často 

Za poslední roky šlo o první známý případ, kdy Bratislava vyhostila ruského diplomatického pracovníka. Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí avizovalo, že „ruská strana na toto nepřátelské počínání Bratislavy odpoví recipročně“.

Slovensko se dříve v tomto roce podle dostupných informací nepřidalo k většině členských zemí Evropské unie včetně Česka a k dalším státům, které vyhostily ruské diplomaty v souvislosti s případem otravy bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Česko v minulosti vyhostilo ruské diplomaty opakovaně.