Slovensko vyhostilo kvůli špionáži ruského diplomata

Slovensko na konci listopadu vyhostilo ze země ruského diplomata, který působil proti zájmům Slovenska i Severoatlantické aliance. Novinářům to v Bratislavě oznámil premiér Peter Pellegrini. Diplomat podle Pellegriniho prováděl rozvědné aktivity, které ale předseda vlády blíže neupřesnil. Za poslední roky jde o první známý případ, kdy Bratislava vyhostila diplomatického pracovníka. Moskva se chystá na odvetu.

„Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen za personu non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO,“ uvedl Pellegrini. Dodal, že diplomat opustil území Slovenska. Detaily k působení vyhoštěného ruského diplomata ale neuvedl. 

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS uvedlo, že „ruská strana na toto nepřátelské počínání Bratislavy odpoví na základě principu vzájemnosti“, tedy stejně.

Slovensko se dříve v tomto roce podle dostupných informací nepřidalo k většině členských zemí Evropské unie včetně Česka a k dalším státům, které vyhostily ruské diplomaty v souvislosti s případem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Česko v minulosti opakovaně vyhostilo ruské diplomaty. Server Neovlivni.cz v roce 2015 napsal, že české úřady za poslední čtyři roky vypověděly ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu: jednalo se o diplomaty, administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace. 

Rusko v centru špionážních afér

Ruský zpravodajský server Newsru.com v souvislosti se slovenským případem poznamenal, že Rusko se poslední dobou ocitá v centru špionážních skandálů. Minulý měsíc v Rakousku zatkli sedmdesátiletého penzionovaného plukovníka kvůli podezření, že býval ruským špionem; podle tisku se přiznal, že za své informace dostal od Rusů 300 tisíc eur (7,8 milionu korun).


Koncem října švýcarská vláda oficiálně pověřila prokuraturu, aby začala trestně stíhat dva Rusy, kteří se podle vyšetřovatelů snažili získat údaje z laboratoře ministerstva obrany, podílející se na vyšetřování otravy bývalého důstojníka ruské armádní rozvědky a britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury. Laboratoř pracovala i na případech použití chemických zbraní v Sýrii.

Norové 21. září na letišti v Oslu zadrželi kvůli podezření ze špionáže jednapadesátiletého Michaila Bočkarjova, experta na informační technologie, který se zúčastnil semináře v norském parlamentu. Vzhledem k nedostatku důkazů, že by Rus získával utajované informace, byl propuštěn z vazby a opustil Norsko, připomněl server.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 24 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 44 mminutami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 1 hhodinou

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 1 hhodinou

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 3 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 5 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 7 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 10 hhodinami
Načítání...